< Powrót
20
marca 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Wojciech Lewandowski
pantaenius

Rozstrzygnięcie IX edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto 2019

16 marca opublikowane zostały wyniki konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto za sezon 2019. Organizatorzy konkursu, dołączając do akcji #zostańwdomu ogłosili wyniki po raz pierwszy w historii tego wydarzenia nie na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie, lecz podczas relacji na żywo w internecie.

W tym roku na konkurs nadesłano 218 prac, z których znamienite jury, składające się ze znanych w wodniackim świecie dziennikarzy, fotografów oraz żeglarzy, wyłoniło i nagrodziło te najlepsze.

Niepowtarzalne zdjęcie autorstwa Wojciecha Lewandowskiego pod tytułem „Trener mówił, żeby nigdy nie puszczać steru” zdobyło zarówno Nagrodę Główną – zegarek Garmin Quatix 5 ufundowany przez organizatora konkursu firmę Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów jak i nagrodę w postaci kamizelki pneumatycznej za Najlepsze Zdjęcie Morskie od Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

– Zdjęcie zostało zrobione podczas ostatniego dnia Międzynarodowych Mistrzostw PSKO w Dziwnowie. Filip, zawodnik klubu AZS AWFIS GDAŃSK, wracał do brzegu i miał to nieszczęście, że trafił na wypłycenie i przybój – mówił Wojciech Lewandowski  o zwycięskiej fotografii podczas prezentacji laureatów. – Wywrócił się, ale nie spanikował i po krótkiej walce płynął już dalej. My i WOPR przez cały czas, w bezpiecznej dla niego odległości, mieliśmy go na oku i eskortowaliśmy na motorówkach. Udało się go bezpiecznie odprowadzić do portu.

Kolejną kumulacją nagród może się w tym roku pochwalić Gwidon Libera, który za swoją fotografię „I kto tu ma pierwszeństwo” otrzymał Nagrodę za II Miejsce – zestaw akcesoriów fotograficznych (i nie tylko) od firmy Hama Polska oraz nagrodę specjalną w postaci vouchera na kurs za Najlepsze Zdjęcie Motorowodne ufundowaną przez Akademię Jachtingu. Jak to fotograf regatowy śmigający na prasowym ribie za zawodnikami chwyta w kadr sytuację i pędzi dalej.

– Nie pamiętam dokładnie gdzie i co się działo, czy to były zawody na jeziorze Dąbie czy w Świnoujściu. Na pewno była ładna pogoda, popołudnie, spokojny wiatr, a sędzia miał trudy orzech do zgryzienia – śmiał się laureat.

Nagrodę w postaci torby żeglarskiej od Stoczni Delphia za III miejsce zdobyło zdjęcie „Na podbój Antarktydy” wykonane przez Jolę Mir w styczniu 2019 podczas 10-dniowego rejsu po Antarktydzie.

– To raj bez palemek i bardzo chcę tam wrócić – opowiada autorka. – Antarktyda oczarowała mnie totalnie swoją dzikością i naturalnym pięknem.

Nagroda specjalna w kategorii Najlepsze Zdjęcie Regatowe, czyli lornetka żeglarska od organizatorów regat Nord Cup Gdańsk, została przyznana Mariuszowi Klukowi za zdjęcie „Laserowy break dance”. Pan Mariusz zapewnił nas, że wyglądająca na nieco niebezpieczną sytuacja uwieczniona na zdjęciu zakończyła się dla wszystkich dobrze. Fotografia został zrobiona na jeziorze Niegocin podczas bardzo wietrznej pogody i treningu Giżyckiej Grupy Regatowej.

Laureat Narody Publiczności znany był już w lutym, kiedy to zakończyło się głosowanie na stronie konkursu www.pantaenius-foto.pl. Najwięcej głosów internautów zdobył Karol Bojar i jego wykonane podczas rejsu w Chorwacji zdjęcie „Na kotwicy”. Pan Karol otrzymał plecak ufundowany przez firmę CODE ZERO.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za zgłoszenia i aktywność fanów na Facebooku! Szczególnie podziękowania kierują do sponsorów; Hama Polska, Stocznia Delphia, Code Zero, Pomorski Związek Żeglarski, Akademia Jachtingu, Nord Cup Gdańsk oraz Targi Wiatr i Woda.

Najlepsze fotografie, ceremonię ogłoszenia wyników i albumy z konkursowymi zdjęciami można oglądać na stronie konkursowej i na profilu @konkursjachfoto. Jubileuszowa, X edycja konkursu wystartuje jak zwykle w grudniu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ