< Powrót
12
lipca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.polishmatch.pl
Ekstraklasa Żeglarska

Rusza NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018 startuje w Gdyni w dniach 14-15 lipca.

Tegoroczna Ekstraklasa Żeglarska składa się z czterech rund. Kolejne odbędą się w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Sopocie, gdzie przy molo w połowie września zostanie rozegrany finał. Partnerem tytularnym jest NostriMaris – projekt Urzędu Morskiego w Szczecinie – promujący poprawę bezpieczeństwa żeglugi przez m.in. budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.

W regatach weźmie udział 12 zespołów z 10 klubów z całej Polski. Odbywają się one na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni i Sopocie będzie to flota jachtów Delphia24, a w Szczecinie i Świnoujściu TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się sześciu jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

– W tym roku zdecydowaliśmy się na skrócenie czasu rozgrywania ligi – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator regat. – Cztery rundy rozegramy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, średnio co 2-3 tygodnie. Tak częsta rywalizacja powinna zwiększyć emocje, które nie zdążą opaść przed kolejnymi zawodami. Ponadto pozwoli nam to na zwiększenie zainteresowania mediów. Medialność regat na pewno gwarantuje kontynuacja współpracy z firmą SAP, która dostarczy nam system GPS do śledzenia i analizy przebiegu wyścigów na żywo, w internecie. Dodatkowo w Gdyni, na pierwszych regatach przetestujemy relację na żywo z użyciem kamery na motorówce, komentarzem z wody i przekazaniem sygnału bezpośrednio do internetu na facebooka i youtube. Jeśli relacja się powiedzie, będziemy relacjonować wszystkie rundy w tym sezonie.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł klubowego mistrza Polski, a pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League) rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2018:
14-15.07 – Gdynia
28-29.07 –  Szczecin
18-19.08 – Świnoujście
8-9.09 – Sopot

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Więcej informacji: ligazeglarska.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ