< Powrót
22
kwietnia 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk, RS21 Class POL
RS21
Ubiegłoroczne regaty w Nowym Sztynorcie.

Rusza nowy sezon klasy RS21!

Najnowsza regatowa klasa jachtów RS21 zaczyna swój drugi pełny sezon cyklem regat RS21 CUP. W jest planie 5 imprez od kwietnia do września. W ten weekend sezon otworzą regaty w Szczecinie. Na starcie będzie rekordowa stawka 17 jachtów.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Flota 10-11 jachtów uczestniczyła w regatach Nord Cup i Gdynia Sailing Days. Jednostki w większości udostępniane były załogom na zasadzie czarteru. Na końcówkę sezonu ligowa flota wraz z dwoma prywatnymi jachtami pojechała do Włoch do Malcesine nad Jeziorem Garda na pierwsze, historyczne mistrzostwa Europy klasy RS21. W roku 2022 rozegrano już pełny sezon z finałem w Nowym Sztynorcie, w którym udział wzięło 15 załóg z Polski i Litwy. W całym sezonie po regatach Sopocie, Gdańsku i Gdynia sklasyfikowano 33 załogi.

Na liście startowej pierwszej rundy tegorocznego cyklu znajduje się aż 17 załóg z Polski, Czech i Litwy. Wśród startujących zobaczymy wielu doskonałych żeglarzy ścigających się na jachtach Polskiej Ligi Żeglarskiej lub na jednostkach prywatnych. Faworytami są oczywiście broniący Pucharu Jacek Puchniarz oraz medaliści zeszłorocznego Pucharu Tomasz Micewicz i Bartłomiej Wójciak. Ale do rywalizacji dołączyło wielu innych znanych i utytułowanych zawodników jak Patryk Zbroja, Tymon Sadowski, Paweł Tarnowski, Szymon Szymik, Tobiasz Zajączkowski czy Piotr Mańczak.

Rywalizację na żywo można będzie śledzić przez system trackingowy GPS wraz z wynikami.

RS21

Zmagania jachtów RS21.
Fot. Robert Hajduk

RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, czyli organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl lub na profil facebookowy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ