< Powrót
18
maja 2017
Tekst:
Jarosław Debert
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Rusza pierwsza odsłona Pucharu PZŻ

Po raz drugi Krynica Morska będzie areną zmagań o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. W maju poprzedniego roku na Zalewie Wiślanym rywalizowało blisko 800 zawodników.

– To nasza flagowa impreza, w której weźmie udział cała krajowa czołówka – zapewnia prezes PZŻ Tomasz Chamera.

Regaty ponownie odbędą się w dwóch turach. W pierwszej, od 19 do 21 maja, rywalizować będą zawodnicy w klasach 49er i 49erFX, Laser i Laser Radial, A-Class, Europa, Finn, OK Dinghy, RS:X oraz BIC Techno 293. Z kolei w drugiej części, od 26 do 28 maja, na starcie staną przedstawiciele klas 29er, 420 i 470, Cadet, Hobie Cat 16, Laser 4,7 i Laser Radial, L’Equipe oraz RS:X.

– Nazwa zobowiązuje i jest to nasza flagowa impreza, do której przywiązujemy bardzo dużą wagę – podkreśla prezes Chamera. – Dlatego też program zawodów wzbogaciliśmy o katamarany w klasach A-Class oraz Hobie Cat 16. Na Zalewie Wiślanym znowu będziemy mieli przegląd polskiego żeglarstwa sportowego.

W Krynicy Morskiej powinni pojawić się najlepsi krajowi zawodnicy, na czele z mistrzynią Starego Kontynentu w windsurfingowej klasie RS:X Zofią Noceti-Klepacką (Legia Warszawa) oraz z brązowymi medalistkami mistrzostw Europy w klasie 470 Agnieszką Skrzypulec i Jolantą Ogar (SEJK Pogoń Szczecin).

– Ważnym aspektem Pucharu PZŻ jest również to, że po świetnym początku sezonu, a zaliczyłbym do nich nie tylko mistrzostwa Europy, ale również udany występ w regatach o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce i Pucharze Świata w Hyeres, nasi czołowi żeglarze pokażą się na rodzimych wodach – mówi prezes PZŻ. – A dla młodszych zawodników będzie to również możliwość sprawdzenia swojej formy w bezpośredniej rywalizacji z reprezentantami Polski.

Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego po raz drugi z rzędu odbędą się w Krynicy Morskiej. To jedno z najmniejszych polskich miast, posiada jednak mnóstwo turystycznych i żeglarskich atutów – urokliwe położenie na Mierzei Wiślanej, od północy oblewają ją wody Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego, nowe nabrzeże, slip, bardzo dobre zaplecze żeglarskie, hotelowe oraz gastronomiczne.

W ubiegłym roku, w drugiej części Pucharu PZŻ bez problemów rywalizowało 425 zawodników z 64 klubów.

– Możliwości noclegowe Krynicy Morskiej, która ma 1360 mieszkańców, są jak widać nieograniczone – zapewnia burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat.

– Mamy także świetne warunki do organizowanie żeglarskich imprez, ale za sprawą planowanych niebawem inwestycji chcemy być jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem. Hasłem promocyjnym naszego miasta są słowa „Tu zawsze świeci słońce”, co też potwierdziło się w zeszłym roku, bo regatom towarzyszyła bardzo ładna pogoda. Trochę gorzej było z wiatrem, ale zgodnie z prognozami w pierwszej część Pucharu PZŻ będzie ciepło i wietrznie .

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Krynica Morska.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ