< Powrót
29
maja 2015
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Robert Hajduk

Rusza Puchar Bałtyku Południowego 2015

Ponad 300 jachtów wystartuje w tym roku w regatach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego. Tegoroczny kalendarz obejmuje 26 imprez rozgrywanych na akwenach Bałtyku Południowego – od Świnoujścia po Kaliningrad.

W dniach 29-31 maja odbędą się pierwsze regaty zaliczane do tego cyklu – na Zalewie Wiślanym w Tolkmicku wystartuje PPJK Masfrost Cup, a na Zatoce Gdańskiej – Żeglarski Puchar Trójmiasta. W czerwcu zaplanowanych jest osiem imprez.

Puchar Bałtyku Południowego skierowany jest do żeglarzy pływających na jachtach morskich. Inicjatywa powstała w wyniku porozumienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Obwodowej Federacji Żeglarskiej. Patronat nad cyklem objęli marszałkowie województw zaangażowanych w projekt.

– Puchar Bałtyku Południowego ma integrować i aktywizować żeglarzy w całym pasie Bałtyku Południowego od Szczecina do Kaliningradu, jak również przylegających akwenów morskich wód wewnętrznych i śródlądowych – wyjaśnia ideę projektu prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Klasyfikacja będzie prowadzona w trzech grupach: KWR, ORC Club i Open. Zwycięzcy w poszczególnych grupach są wyłaniani na podstawie sześciu najlepszych wyników, przy czym dodatkowo punktowany będzie udział w regatach rozgrywanych na obcym akwenie. Zwycięzcą klasyfikacji zostaje sternik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów.

Aby podnieść poziom regatowy żeglarzy startujących na jachtach morskich, Pomorski Związek Żeglarski zorganizował bezpłatny cykl szkoleń „Go 4 speed” z meteorologii, strategii i taktyki regatowej, trymu żagli oraz przepisów regatowych. Organizatorzy mają nadzieję, że wpłynie to na poprawę sytuacji na wodzie podczas regat i dzięki temu uda się podnieść ich standard.

– Moim zdaniem ta inicjatywa jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę – podsumował Jacek Chabowski, sternik jachtu Polled2, zdobywca Pucharu Bałtyku Południowego 2014 w grupie ORC. – Szczególnie cenna jest edukacja w obszarze obowiązujących przepisów regatowych . 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ