< Powrót
26
maja 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
arch. Andrzeja Kopytko
Andrzej Kopytko i jego jacht.

Ruszają OSTAR i TwoSTAR

W poniedziałek 29 maja, w samo południe, dwudziestu ośmiu żeglarzy wystartuje w transatlantyckich regatach OSTAR i TwoSTAR. Wśród nich dwójka Polaków – Andrzej Kopytko i Joanna Pajkowska.

Już tylko trzy dni dzielą nas od tradycyjnego wystrzału z okrętu Royal Navy w Plymouth, po którym 16 jachtów z samotnikami i 6 z dwuosobowymi załogami wyruszy do Newport w Stanach Zjednoczonych. Część uczestników to weterani, którzy już wcześniej startowali w tych regatach.

– Wielu uczestników podchodzi do regat na zasadzie sprawdzenia się – kto je ukończy, ten wgrywa – mówi Andrzej Kopytko. – Są tacy, którzy startowali już wielokrotnie i oni zapowiadają, że płyną dla przyjemności, o którą też tu chodzi. Na pewno jest jeden lider, Andrea Mura, który jest poza rywalizacją, jeżeli chodzi o czas bezwzględny.

Andrea Mura jest zwycięzcą z 2013 roku. Cztery lata temu, po dopłynięciu do Ameryki, zarzekał się, że nigdy więcej w OSTAR nie wystąpi…

Joanna Pajkowska, która płynie w TwoSTAR jako załogantka Uwe Röttgeringa, za faworyta regat dwuosobowych uważa z kolei francuską parę Étienne Hochedé i Françoise Hanssa na 50-stopowym katamaranie PiR2.

W tych ostatnich godzinach przed startem nasi żeglarze są spokojni. U Andrzeja Kopytko wszystko dopięte na ostatni guzik – podczas rejsu z Gdańska do Plymouth sprawdził jacht „Opole” i przetestował m.in. działanie drugiego i trzeciego autopilota. Problemów nie było. Śladów stresu nie widać także u  Joanny Pajkowskiej, dla której to czwarty start w transatlantyckich regatach.

– Przygotowania przebiegają spokojnie, ja załatwiam ostatnie kwestie organizacyjne, a Uwe spędza czas z rodziną która przyleciała z Niemiec na dwa dni – mówi żeglarka. – Łódka jest gotowa i poza porządkami i sztauowaniami nie wymaga większych prac. W sobotę zaczniemy koncentrować się na przygotowaniach do startu, analizą pogody i planem rejsu.

Jedną z kluczowych kwestii w regatach OSTAR i TwoSTAR jest wybór trasy. Zależy ona jednak nie tylko od pogody, ale również od położenia gór lodowych, na które jachty mogą natrafić na północnym Atlantyku.

– W tym roku granica występowania gór lodowych sięgnęła rekordowego, 31 stopnia szerokości geograficznej – mówi Andrzej Kopytko. – Szczęśliwie teraz przebiega już powyżej 43 stopnia. Jeżeli chodzi o trasę, wszystko zależy od pogody. Będę chciał płynąć trochę poniżej ortodromy (najkrótszej linii łączącej Plymouth i Newport na powierzchni kuli – JS), może po loksodromie (najkrótszej linii łączącej Plymouth i Newport na mapie Merkatora – JS), ale to wszystko zależy od tego, na co pozwoli Atlantyk. Jeżeli chodzi o czas, bardzo chciałbym dopłynąć do Newport w mniej niż 28 dni.

Regaty OSTAR i TwoSTAR rozpoczną się 29 maja punktualnie o godzinie 12 (o 13 naszego czasu). Pierwszych jachtów na mecie można się spodziewać za ok. trzy tygodnie. Zwycięzca sprzed czterech lat – Andrea Mura – ukończył regaty w 17 dni, 11 godzin i 12 minut.

Andrzej Kopytko urodził się 17 września 1975 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Przygodę z żeglarstwem zaczął w Jacht Klubie Tajfun przy Zakładach Azotowych Kędzierzyn Koźle. Obecnie jest członkiem Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu. W 2015 roku zajął drugie miejsce w grupie Open w regatach Bitwa o Gotland. W regatach OSTAR wystartuje na jachcie „Opole”.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Polska samotniczka, która trzykrotnie brała udział w regatach OSTAR i TwoSTAR. W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. 29 maja w TwoSTAR wystartuje jako załogantka Uwe Röttgeringa na jachcie „Rote 66”.

OSTAR (Observer Single-handed Transatlantic Race -Transatlantyckie Regaty Samotników Observera) są uznawane za jedne z najtrudniejszych regat transatlantyckich. Dystans do pokonania liczy ok. 3000 mil morskich, czyli ok. 5500 km. Trasa prowadzi przez północny Atlantyk, na którym żeglarze muszą się zmierzyć z przeciwnymi wiatrami, nieprzyjaznymi prądami morskimi, mgłami i górami lodowymi. W 1981 roku wystartowała pierwsza edycja regat TwoSTAR (Twohanded Transatlantic Race – Dwuosobowe Transatlantyckie Regaty). W 2013 roku w OSTAR wziął udział Krystian Szypka, w ramach organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski projektu „Ostar for Dydek”.

Polacy w OSTAR i TwoSTAR:
Krzysztof Baranowski, „Polonez”, OSTAR 1972
Teresa Remiszewska, „Komodor”, OSTAR 1972
Zbigniew Puchalski, „Miranda”, OSTAR 1972 i 1976
Kazimierz „Kuba” Jaworski, „Spaniel” OSTAR 1976 i „Spaniel II” OSTAR 1980
Jerzy Rakowicz, „Spaniel”, OSTAR 1980
Czesław Gogołkiewicz, „Raczyński II”, OSTAR 1980
Jan Pinkiewicz, Wojciech Krupski, „Kapitan II”, TwoSTAR 1981
Jerzy Cołojew, Jacek Borowski, „Carmen”, TwoSTAR 1981
Wojciech Jeziorski, Anna Buchner-Jeziorski, „Retman III”, TwoSTAR 1981
Jerzy Siudy, Wojciech Kaliski, „Cetus”, TwoSTAR 1981
Joanna Pajkowska i Wojciech Kaliski, „Almatur III”, TwoSTAR 1986
Joanna Pajkowska, „Ntombifuti”, OSTAR 2000
Krystian Szypka, „Sunrise”, OSTAR 2013
Joanna Pajkowska, „Cabrio 2”, OSTAR 2013

PODZIEL SIĘ OPINIĄ