< Powrót
1
lutego 2018
Tekst:
MT Partners, Polska Ekstraklasa Żeglarska
Zdjęcie:
MT Partners, Polska Ekstraklasa Żeglarska
ekstraklasa

Ruszają zapisy do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2018

Organizatorzy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ potwierdzili kalendarz tegorocznej, czwartej edycji regat. Jednocześnie ruszają zapisy do startu w lidze, w której przewidziano miejsce tylko dla dwunastu klubów.

Zaplanowano rozegranie czterech rund. Pierwsza odbędzie się w połowie lipca w Gdyni, w ramach Gdynia Sailing Days. Kolejne zaś w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Sopocie, gdzie przy molo zostanie rozegrany finał.

– W tym roku zdecydowaliśmy się na skrócenie czasu rozgrywania ligi – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator regat. – Cztery rundy odbędą się w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, średnio co 2-3 tygodnie. Tak częsta rywalizacja powinna zwiększyć emocje, które nie zdążą opaść przed kolejnymi zawodami.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu. Jednakowe i gotowe do regat dostarczane są i serwisowane przez organizatora.

– Zasady rywalizacji są bardzo przejrzyste i proste – wyjaśnia Rafał Sawicki, współorganizator i zwycięzca Ligi w 2017 roku. – Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Do Ekstraklasy mogą zgłaszać się kluby zrzeszone w Polskim Związku Żeglarskim lub w jednym z jego Okręgów. Zgłoszony klub ma prawo wystawić do każdych regat dowolnie dobraną załogę. Taka formuła umożliwia starty wielu zawodnikom, nawet tym, którzy mają już mocno napięty terminarz. Wpisowe nie uległo zmianie  i wynosi 5 tys. złotych za całość ligi, czyli cztery regaty dwudniowe, wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

– Jest to bardzo ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim, sportowym poziomie – podsumowuje Maciej Cylupa. – Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Ekstraklasie wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, zakupu żagli i wymiany osprzętu.

Zwycięzca Ligi zdobędzie tytuł klubowego mistrza Polski, a pierwsze cztery kluby otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League) rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. Po sezonie 2017 prawo startu z Polski uzyskały załogi z Yacht Club Sopot, Jacht Klub Kamień Pomorski, MOS Iława i Olsztyński Klub Żeglarski,

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2018:
14-15 lipca – Gdynia
28-29 lipca – Szczecin
18-19 sierpnia – Świnoujście8-9 września – Sopot

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zgłoszenia można dokonać mailem lub przez stronę www.ligazeglarska.pl. Więcej informacji można znaleźć również na profilu ligi na Facebooku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ