< Powrót
16
lutego 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Błękitna Szkoła

Ruszyła Błękitna Szkoła!

Szkolenie z ratownictwa wodnego, pokazy w planetarium i ćwiczenia z łączności radiowej – takie atrakcje czekały na młodzież na inauguracyjnych zajęciach „Błękitnej Szkoły – szkoły morskiego klimatu”. To najnowszy projekt Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, działającej przy Pomorskim Związku Żeglarskim.

Błękitna Szkoła, która została zainaugurowana w piątek 16 lutego, jest skierowana do uczniów z całej Polski. Ma na celu zainteresowanie młodzieży tematyką morską, promowanie bezpieczeństwa nad wodą i pokazanie perspektyw zawodowych związanych z tą gałęzią gospodarki.

– Proponujemy zajęcia jedno, dwu lub trzydniowe – tłumaczy Jerzy Jałoszewski, koordynator projektu. – W programie są ćwiczenia m.in. z pierwszej pomocy, astronomii i oczywiście z żeglarstwa. Młodzież będzie miała okazję poznać rodzaje jachtów i ich budowę oraz nauczą się obsługiwać urządzenia do łączności radiowej. W sezonie letnim będą to także gry i zabawy na świeżym powietrzu.

W pierwszych zajęciach wzięło udział 22 uczniów z drugiej klasy Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi. Rozpoczęli Błękitną Szkołę od ćwiczeń z ratownictwa na basenie Akademii Morskiej w Gdyni. Młodzież miała okazję potrenować pływanie w kamizelkach ratunkowych oraz – co sprawiło największą trudność – wchodzenie do tratwy ratunkowej.

– Zajęcia na basenie były zdecydowanie najciekawsze – opowiada Jakub Szalerzyński, uczeń Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi. – Wszystko zostało fajnie i zrozumiale pokazane, więc skorzystali nawet ci, którzy nigdy nie mieli styczności z ratownictwem. Ta wiedza może się przydać na przykład na wakacjach, kiedy będzie się pływać łódką. A wchodzenie na tratwę okazało się nie takie łatwe, na jakie wygląda.

Uczniowie z Rumi przenieśli się następnie do planetarium, żeby dowiedzieć się, co widać na nocnym niebie. Poznali podstawowe sposoby nawigacji oraz zobaczyli ruch ciał niebieskich na nieboskłonie. Nie zabrakło przy tym gwiazdozbiorów i znaków zodiaku.

W ostatniej części programu uczniowie mieli okazję wejść na pokład jachtu oraz nauczyć się niezwykle ważnych zasad udzielania pierwszej pomocy. Na koniec odbyło się szkolenie z nawiązywania łączności radiowej.

– Mieszkamy nad morzem, ale mało mamy z nim do czynienia – mówi Monika Kuter, nauczycielka i bibliotekarka z Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi. – Dlatego dobrze, że uczniowie zobaczyli coś nowego, mogli wejść na jachty, poznali trochę teorii. Cieszą też zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – mało jest ich w szkole… To był niezły sposób na zintegrowanie grupy.

Organizatorem Błękitnej Szkoły jest Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej przy Pomorskim Związku Żeglarskim. Partnerami projektu są Akademia Morska w Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajęcia odbywają się pod patronatem Joanny Zielińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni.

„Błękitna Szkoła – szkoła morskiego klimatu” oferuje jedno, dwu i trzydniowe zajęcia dla uczniów powyżej piątej klasy szkoły podstawowej z całej Polski. Można się na nie zapisywać u koordynatora projektu, Jerzego Jałoszewskiego (tel. 604 543 210, j.jaloszewski@3-miasto.com.pl). Zajęcia są odpłatne.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ