< Powrót
24
stycznia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tomasz Falba
Unruga
Dwór Marzeń w Sielcu - rodowa posiadłość Unrugów.

Ruszyła kolejna edycja konkursu upamiętniającego admirała Unruga

Do 27 marca można nadsyłać prace literackie i plastyczne na V Admiralski Rejs – Ogólnopolski Konkurs Pamięci Admirała Józefa Unruga.

Organizowany przez Katarzynę Rodziewicz, właścicielkę Dworu Marzeń – rodowej posiadłości Unrugów w Sielcu i popularyzatorki postaci Józefa Unruga, konkurs odbywa się po raz piąty. Do tej pory wzięło w nim udział kilkuset uczestników, odbyły się cztery gale oraz wydano cztery pokonkursowe katalogi zawierające przedruki prac literackich i reprinty prac plastycznych. Mottem w tym roku jest „Patron szkół, ulic, żywa legenda Polskiej Marynarki Wojennej”.

Unruga

– Jest pięć szkół noszących imię admirała Unruga, a w kilku miastach są ulice noszące jego imię – tłumaczy Katarzyna Rodziewicz. – Konkurs był dotąd popularny głównie w szkołach, a może teraz ktoś zastanowi się: mieszkam przy ul. Unruga i co z tego wynika? I może coś wyniknie.

Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Odbywa się w dwóch kategoriach: literackiej (poezja, proza, esej, opowiadanie, list) i plastycznej (forma dowolna). Prace oceni jury, w którym – oprócz organizatorki – zasiądą również Agnieszka Wysocka i Lech Łbik z Pracowni Dokumentacji Zabytków Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury (część plastyczna) oraz pisarz Mariusz Borowiak i historyk Marek Wilgórski ze Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

Termin zgłaszania prac mija 27 marca. Zwycięzców poznamy na uroczystej gali w poniedziałek 19 maja o godzinie 12 w Dworze Marzeń w Sielcu.

Regulamin konkursu

Admirał Józef Unrug, 1884-1973, był jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej Marynarki Wojennej. Od 1918 r. był zaangażowany w budowę polskiej floty, na czele której stanął w 1925 roku. W sierpniu 1939 r. mianowany został dowódcą Obrony Wybrzeża, a broniony przez niego Hel skapitulował dopiero 1 października. Mimo doskonałej znajomości języka niemieckiego odmówił przejścia na stronę III Rzeszy i resztę wojny spędził w obozach jenieckich. Po wojnie został na emigracji, mieszkał w Maroku i Francji. Józef Unrug w dwudziestoleciu międzywojennym był zaangażowany się w rozwój żeglarstwa – współtworzył Jacht Klub Morski „Gryf”, Oficerski Yacht Klub, był także pierwszym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski (obecnie YKP Gdynia) oraz przedwojennym delegatem Polskiego Związku Żeglarskiego na Wybrzeżu.

W 2014 roku Yacht Klubu Polski Gdynia, Pomorski Związek Żeglarski i Fundacja Helios obchodziły „Rok Admirała Unruga” i zorganizowały wystawę „Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”. Okazją było 90-lecie powstania YKP Gdynia, 130-lecie urodzin wiceadmirała i 75-lecie wybuchu II wojny światowej. Od maja do listopada obejrzało ją około 3000 zwiedzających.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ