< Powrót
10
stycznia 2018
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Ruszyły warsztaty dla młodych nawigatorów

112 uczniów klas VI i VII uczestniczy w warsztatach nawigacyjnych dla szkół podstawowych zorganizowanych przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Pomorski Związek Żeglarski. Pierwsze zajęcia odbyły się we wtorek 9 stycznia w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Dzieci będą pracowały w zespołach złożonych z trzech uczniów i nauczyciela przez dwa tygodnie. W tym czasie nauczą się operowania trójkątami i cyrklem nawigacyjnym, posługiwania się mapą morską, wyznaczania współrzędnych geograficznych, określania położenia statku na mapie, nanoszenia i odczytywania pozycji geograficznej.

Nauczyciele uczestniczący w warsztatach otrzymają materiały pomocnicze do dalszej pracy z uczniami. Będą też mogli wziąć udział w konsultacjach merytorycznych z prowadzącymi zajęcia instruktorami.

Po zakończeniu warsztatów, każdy uczestnik otrzyma certyfikat uprawniający do udziału konkursie, w którym zostanie wyłoniony Pomorski Mistrz Nawigacji.

Zainteresowanie warsztatami oraz zaangażowanie uczniów i ich opiekunów nieoczekiwanie jest bardzo duże. Uczestnicy wypełnili salę do ostatniego stanowiska przy stołach nawigacyjnych. W czasie ćwiczeń, dyskusja i jakość pytań stawianych prowadzącym, ujawniły doskonałe przygotowanie uczniów z zakresu matematyki, fizyki i geografii.

Do „Matematycznych zabaw nawigacyjnych na mapie morskiej” – bo taką nazwę noszą warsztaty – przystąpiły zespoły z Ośrodka Edukacji Kaszubskiej – SP w Starej Hucie, Szkoły Podstawowej w Korzeniewie k. Kwidzyna, SP nr 40 w Gdańsku, Społecznej SP w Dobrzewinie-Karczemkach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Gdańsku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kmiecinie, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, SP z Oddziałami Sportowymi w Sopocie, SP w Jeleńskiej Hucie, SP nr 12 w Gdyni. W zajęciach uczestniczą też uczniowie SP Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie, Zespołu Szkół w Lipuszu, SP nr 1 w Rumi, SP nr 2 w Żukowie, SP nr 9 w Rumi, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie, SP w Wocławach i Szkoły Podstawowej w Łebie.

Ze strony Centrum Edukacji Nauczycieli opieką organizacyjną uczestników warsztatów otacza Małgorzata Bukowska-Ulatowska, natomiast PSŻiEM reprezentują prowadzący zajęcia kpt. Leopold Naskręt i kpt. Maciej Krzesiński.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ