< Powrót
26
września 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Ruszyły zapisy do Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Coraz mniej czasu zostało do jednych z najstarszych i najsłynniejszych polskich regat morskich. Już w sobotę 7 października odbędzie się 66. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej.

Organizowany od 1952 roku wyścig odbywa się w formule australijskiej – mogą wystąpić w nim wszystkie jednostki napędzane żaglem, a zwycięzcą zostaje pierwszy jacht na mecie. Dzięki temu cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród bałtyckich żeglarzy – w ubiegłym roku Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej zgromadziła na starcie niemal 120 łódek.

W sobotę 23 września ruszyły zapisy do 66. edycji regat i potrwają one do czwartku 5 października. Zapisywać się można przez formularz zgłoszeniowy na stronie regat. Jednostki mogą się zgłaszać do jednej z pięciu kategorii – jachtów o długości ponad 12 metrów, między 9 a 12 metrów i poniżej 9 metrów, mieczowych oraz wielokadłubowych.

Regaty rozpoczną się w sobotę 7 października o godzinie 11 na redzie basenu jachtowego. Jachty będą musiały pokonać trasę do Gdańska i z powrotem. Uroczyste wręczenie nagród planowane jest na 18, ale atrakcje na lądzie rozpoczną się już wcześniej.

– O 16 rozpocznie się licytacja żeglarskich gadżetów na rzecz Gdyńskiego Hospicjum dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” – mówi Kajetan Kilanowski, komandor Yacht Klubu „Stal” Gdynia. – Z kolei podczas tradycyjnej Sailors Party zagra trójmiejski zespół „deFibrylators”.

W 2016 roku zdobywcą Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej został Dariusz Grzegorzek (UKS Navigo Sopot) na katamaranie „Zielone Studio”. Rok wcześniej pierwszy linię mety przekroczył Sergey Pavlenko na jachcie „Blagodarnost 2” (Jachtklub Stoczni Gdańskiej).

Organizatorem 66. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej jest Yacht Klub „Stal” Gdynia. Partnerem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski.

Zawiadomienie o regatach.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ