< Powrót
19
stycznia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk

Ruszyły zapisy na Mistrzostwa Świata 505 w Gdyni!

Klasa 505 uruchomiła właśnie elektroniczny system zapisów na najważniejszą imprezę tego roku. Mistrzostwa świata 505 w Gdyni odbędą się w dniach 18-27 lipca. Na starcie spodziewanych jest ponad sto jachtów i wielu utytułowanych żeglarzy.

Na internetowej stronie poświęconej mistrzostwom działa już specjalna aplikacja. Dzięki niej zawodnicy w łatwy sposób mogą zgłosić załogę do startu. Dostępna jest także duża porcja informacji dotyczących samych regat, miasta gospodarza oraz imprez towarzyszących. Za pośrednictwem witryny internetowej mistrzostw można też zarezerwować noclegi w wybranych hotelach.

Na stronie pojawiło się także zawiadomienie o regatach (Notice of Race). Zawiera najważniejsze postanowienia organizacyjne, obowiązkowe wyposażenie jachtu oraz warunki dla uczestników. W mistrzostwach świata może wziąć udział każdy żeglarz pływający na 505, pod warunkiem, że jest czynnym członkiem krajowego lub międzynarodowego stowarzyszenia klasy 505. Załoga musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie i certyfikat pomiarowy jachtu. Wiek łódki nie jest istotny, tym bardziej, że przewidziana została również specjalna klasyfikacja dla starszych konstrukcji „Classic 505”. W zawiadomieniu zawarta jest również informacja o obowiązkowej inspekcji i pomiarach jachtu przed regatami.

Zawodnicy, którzy przyjadą do Gdyni, spędzą w tym mieście dziesięć wyjątkowych dni. W tym czasie odbędą się treningi, pomiary, wyścigi próbne (tzw. Pre-Worlds), kilkanaście długich wyścigów o tytuł mistrza świata 505 oraz wiele imprez towarzyszących. Każdy uczestnik regat otrzyma również unikatowy zestaw startowy.

Przywilej organizacji Mistrzostw Świata Klasy 505 Polska otrzymała w 2016 r. Podczas mistrzostw w angielskim Weymouth odbyło się zebranie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy 505. Prezentacja Polski i Gdyni zebrała największą liczbę głosów.

Łodzie klasy 505 uważane są za jedne z najszybszych dinghy na świecie. Koncepcja i projekt jachtu powstały w 1953 roku. Przez lata, bez naruszania podstawowych norm dotyczących kształtu, wymiarów i wagi, konstrukcja była stale udoskonalana. Pojawiło się wiele możliwości regulacji ustawień takielunku, w zależności od warunków pogodowych. Dzięki temu jachty klasy 505 są niezwykle trwałe i pozwalają na żeglowanie w każdym wietrze.

Ponad 40 m² żagli na kursie z wiatrem daje niezwykłą radość z żeglowania. Właściwości nautyczne oraz emocje towarzyszące żeglowaniu na 505 doceniło wielu żeglarzy na całym świecie, na niemal wszystkich kontynentach. Na łodziach tej klasy pływają zarówno bardzo młodzi zawodnicy jak i weterani żeglarstwa. Wśród nich są byli olimpijczycy, uczestnicy Pucharu Ameryki i mistrzowie świata innych klas żeglarskich. Niektórych z nich będzie można zobaczyć w akcji w Gdyni.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ