< Powrót
16
stycznia 2020
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Leopold Naskręt
Jeden z symulatorów, na którym będą ćwiczyć uczestnicy konferencji.

Ruszyły zapisy na Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa!

To będzie konferencja inna niż dotychczasowe. Odbędzie się 21-22 marca i w całości będzie miała warsztatowy charakter. Zapraszamy wszystkich żeglarzy! 

Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa, po latach przerwy, została reaktywowana przez Pomorski Związek Żeglarski. W odnowionej formule odbyło się już jej pięć edycji. Do tej pory konferencje miały charakter prelekcji. Tym razem będzie inaczej. VI Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa: „Warsztaty bezpiecznego żeglowania” będzie maksymalnie praktyczna. Zajęcia odbędą się w Szkole Morskiej w Gdyni (przy ul. Polskiej 13A) i zostaną przeprowadzone przez jej renomowanych instruktorów.

Uczestnicy konferencji podzieleni zostaną na cztery grupy po 40 osób. Każda z grup odbędzie te same 4-godzinne zajęcia w czterech blokach:

Blok 1. Zajęcia na symulatorze nawigacyjnym, gdzie uczestnicy konferencji poznają pracę nawigatorów  statku handlowego. Każdy będzie miał niespotykaną okazję zmierzenia się z zadaniami nawigacyjnymi w zróżnicowanych warunkach  pogodowych i nawigacyjnych.

Blok 2. Krótki wstęp do szkoleń GMDSS, też na symulatorze. Zademonstrowane zostaną zasady łączności radiowej oraz obowiązujące procedury w niebezpieczeństwie.

Blok 3. Poligon pożarowy. Tu w praktyce przećwiczone zostanie gaszenie pożarów, mogących wystąpić na jachtach oraz uczestnicy będą wyprowadzali poszkodowanych z ciasnych, zagrożonych  pomieszczeń.

Blok 4. Przy wykorzystaniu, jedynego w Polsce, symulatora łodzi zrzutowej, dokonana zostanie ewakuacja rozbitków z płynącej po falach szalupy. Nadlatujący śmigłowiec z ratownikiem, łączność radiowa oraz sztormowa pogoda. Oto, co czeka na uczestników w tym bloku.

Zajęcia będą się odbywały: 21 marca (sobota) w godz. 8.00-12.00 i 12.00-16.00 oraz 22 marca (niedziela) w godz. 8.00-12.00 i 12.00-16.00.

Chętni do udziału w warsztatach zapisują się do konkretnej grupy tj. w sobotę na godz. 8.00 lub 12.00 albo w niedzielę na godz. 8.00 lub 12.00. W ramach grupy wszyscy przechodzą cztery bloki zajęć wymienione wyżej. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona o przyjęciu do konkretnej grupy decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w konferencji jest odpłatny. Koszt uczestnictwa wynosi 60 zł (płatne po przyjeździe na konferencję lub wcześniej na konto: BNP PARIBAS 82 2340 0009 0220 2460 0000 0011. Opis przelewu powinien zawierać informacje za co jest przelew (nazwa konferencji) i za kogo (imię i nazwisko)). Jeżeli potrzebna jest faktura, to dane proszę przesłać w momencie wpłaty (później nie będzie możliwe wystawienie faktury).

Chętni powinni zabrać ze sobą na zajęcia osobisty kombinezon roboczy (ubranie robocze, najlepiej jednoczęściowe). Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie na e-mail: ewa.gorska@pozz.org.pl do 28 lutego 2020 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu e-mail i numeru telefonu.

Organizatorami konferencji są: Pomorski Związek Żeglarski i Szkoła Morska w Gdyni. Partnerem: Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Odbędzie się ona pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Patronat medialny sprawują: Radio Gdańsk, Żagle, Trojmiasto.pl, Oficynamorska.pl i Żeglarski.info.

Aktualizacja, 10 marca 2020 r.: Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa przeniesiona.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ