< Powrót
8
lipca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/pya.org.pl
Zdjęcie:
Rafał Czepułkowski/FotoSurf
Windsurfing

Rutkowski i Brzozowski na podium MŚ w Formule Windsurfing Foil

Maciej Rutkowski zdobył srebrny, a Wojciech Brzozowski brązowy medal Rehasport Mistrzostw Świata w Formule Windsurfing Foil. Zawody odbyły się w Pucku,  w dniach 30 czerwca – 6 lipca. Zwyciężył Australijczyk Steve Allen.

Za nami pierwsze mistrzostwa świata w windsurfingu na hydroskrzydłach. Historyczne wydarzenie odbyło się Pucku i pogoda zdecydowanie dopisała wszystkim żeglarzom. Codziennie wiał solidny wiatr, niejednokrotnie przekraczający 20 węzłów. W regatach wzięło udział 57 zawodników z 15 krajów. Większość stanowili Polacy. Łącznie udało się przeprowadzić aż 21 wyścigów.

Od początku zawodów bardzo dobrze radził sobie Maciej Rutkowski. Na pewnym etapie regat był nawet liderem, ale ostatecznie został wicemistrzem świata, przegrywając o jeden punkt z triumfatorem, Australijczykiem Steve’m Allenem. Na najniższym stopniu podium stanął innym Polak, wielokrotny mistrz świata w Formule Windsurfing, Wojciech Brzozowski.

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze czterech Polaków. Tuż za podium, na czwartej pozycji zatrzymał się brązowy medalista igrzysk w Londynie w klasie RS:X, a obecnie trener kadry narodowej, Przemysław Miarczyński. Ósme miejsce zajął Bartłomiej Kwiek, dziewiąty był Paweł Tarnowski, a pierwszą dziesiątkę zamknął Piotr Myszka.

Najwyższe miejsce wśród kobiet nadal zajęła mistrzyni olimpijska z Londynu, Hiszpanka Marina Alabau, która w ogólnej klasyfikacji była trzydziesta druga. Na drugiej pozycji w tym zestawieniu uplasowała się Blanca Alabau Neira (trzydziesta dziewiąta ogólnie), a trzecia (czterdziesta piąta ogólnie) była Maja Dziarnowska.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ