< Powrót
6
czerwca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
CWM ZHP
Sail4Independence - BRABANDER

Sail4Independence – wspólnie w rejs niepodległości

Rok 1918 to data ważna nie tylko dla Polaków. Dobiegająca końca I wojna światowa dała możliwość odzyskania niepodległości również Litwie, Łotwie i Estonii. Dla wspólnego uczczenia tej wyjątkowej rocznicy organizowany jest międzynarodowy rejs Sail4Independence.

Cel wyprawy to odkrywanie 100-letniej historii, różnorodności kulturowej i roli Morza Bałtyckiego w dziejach krajów biorących udział w projekcie. W jego ramach polskie wybrzeże odwiedzą dwa litewskie jachty: żaglowiec „Brabander” oraz mniejszy szkuner „Odisėja”.

Rejs odbędzie się w dniach 7-16 czerwca, na trasie Gdańsk-Hel-Darłowo-Kołobrzeg- Gdynia- Gdańsk. Głównym organizatorem są skauci litewscy, a wśród partnerów znalazła się także Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Dzięki temu udział w wydarzeniu weźmie pięcioosobowa polska delegacja. Będzie okazja do nawiązania międzynarodowych przyjaźni i poznania innych organizacji skautowych.

Litewski żaglowiec „Brabander” i jacht „Odisėja” przybędą do Gdańska już 6 czerwca i zostaną tam przez kolejne trzy dni, aż do momentu gdy międzynarodowa załoga obierze kurs na Hel. W programie rejsu przewidziano, oprócz morskiej przygody, integrację uczestników, poznanie tradycji i historii państw uczestniczących w projekcie, dyskusje o niepodległości oraz zwiedzanie polskich portów. Odbędzie się również otwarte spotkanie polskich harcerzy z załogą – w Gdyni, 15 czerwca.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ