< Powrót
11
sierpnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Marek Wilczek
Puchar Poloneza 2023
W ubiegłorocznych zmaganiach rywalizowało 21 samotników.

Samotni żeglarze powalczą o morskie żeglarskie mistrzostwo Polski ORC

29 samotników rozpocznie w czwartek 17 sierpnia zmagania w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza 2023. Zawody w tym roku ponownie mają rangę Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg jednoosobowych.

Rozpoczynające się już za kilka dni Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza są obok gdyńskich Regat Samotników – Memoriału Leonida Teligi najważniejszą imprezą dla załóg jednoosobowych w Polsce. W tym roku 29 samotników zmierzy się w wyścigu na trasie Świnoujście – Świnoujście z opłynięciem archipelagu wysp Christiansø.

– Kiedy w maju uruchomiliśmy zapisy do regat w bardzo krótkim czasie mieliśmy komplet 25 zawodników – tłumaczy Sławomir Turniak, komandor Klubu Żeglarzy Samotników. – Zainteresowanie przekroczyło nasze oczekiwania i ostatecznie po weryfikacji na liście startowej mamy 29 zawodników. 16 z nich będzie walczyło o medale morskich żeglarskich mistrzów Polski ORC załóg jednoosobowych.

W zmaganiach zobaczymy najlepszych polskich samotników, m.in. multimedaliści morskich żeglarskich mistrzostw Polski – Łukasz Trzciński i Jacek Roszyk, zdobywcy Pucharu Poloneza z lat ubiegłych – Marek Lewenstein i Tomasz Odzioba oraz uczestnicy tegorocznych regat Fastnet Race – Kuba Szymański i Władysław Chmielewski. Nie zabraknie też ubiegłorocznego morskiego żeglarskiego mistrza Polski ORC załóg jednoosobowych Pawła Wilkowskiego.

– Już w sobotę płynę do Świnoujścia, żeby znów powalczyć o złoty medal – potwierdza regatowiec. – Czuję presję i tremę, ponieważ jeszcze nigdy nie byłem w sytuacji broniącego tytułu. Na pewno dużo uwagi będzie skupionej na mnie – niekoniecznie mi to odpowiada, ponieważ lubię czasami popłynąć inaczej niż większość zawodników. Między innymi to pozwoliło mi wygrać w ubiegłym roku.

W Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza 2023 rywalizować będzie 29 zawodników. 4 z nich w grupie Open, a 25 z nich w grupie ORC, z czego 16 w ORC International – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg jednoosobowych. Rywalizacja rozpocznie się w czwartek 17 sierpnia o godzinie 10. Zakończenie regat planowane jest w sobotę 19 sierpnia o godzinie 20.

Zmagania będzie można śledzić na trackingu.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ