< Powrót
18
lutego 2016
Tekst:
opr. NM
Zdjęcie:
Zofia Kreczmańska

Sara Piasecka mistrzynią świata i Europy juniorów w klasie DN!

Mamy trzy medale w zakończonych dzisiaj, 18 lutego w Vilijandi w Estonii Mistrzostwach Świata i Europy Juniorów w klasie DN i Ice-Optimist. To jednak nie koniec. Na jutro zaplanowane jest rozegranie kolejnych regat.

We wtorek, pierwszego dnia wyścigów odbyło się tylko oficjalne otwarcie. – Po nocnym mrozie breja z wody i lodu zamieniła się w centymetrową warstwę śniegolodu, mamy więc podwójny lód i kompletne kartoflisko w miejscach, gdzie ktoś wcześniej przeszedł lub przejechał – donosił Jerzy Sukow, trener główny PZŻ w klasie DN. – Komisja sędziowska ze względów bezpieczeństwa odwołała dzisiejsze wyścigi. W ten sposób oszczędza też akwen na następne dni. Na szczęście cały dzień mrozi. W nocy zapowiadany jest silniejszy mróz, więc jest nadzieja, że jutro odbędą się już wyścigi.

W środę rozegrano po cztery biegi dla każdej z klas, przy wietrze od 3 do 6 m/s, na wolnym, trzymającym torze. Zamarznięty śniegolód przyprószony centymetrową warstwą szronu ze śniegiem spowodował, że żeglowanie w tych warunkach było dość wolne i trudne. Okazało się, że najlepszym wyborem była rzadko używana płoza, tzw. cienka teówka. Kto ją miał – jechał szybciej.

Pierwszego dnia wyścigów wśród juniorów w klasie DN dominowali Estończycy, którzy uplasowali się na miejscach 1 i 2. Pozycje 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10 zajmowali polscy zawodnicy. W kategorii kobiet na miejscu 1 i 2 znajdowały się Polki: Sara Piasecka (OKŻ Olsztyn) i Zuzanna Rybicka (ChKŻ Chojnice). W kategorii Ice-Optimist prowadził Kacper Worek (YK Stal Gdynia).

Dzisiaj na jeziorze Vortsjarv w porcie Valma, przy mocnym wietrze do 8 m/s i zagipsowanym torze, rozegrano trzy biegi dla każdej z grup i tym samym Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów w klasie DN i Ice – Opti odbyły się zgodnie z planem.

Estończycy utrzymali czołowe pozycje, Rasmus Mallin wygrał wszystkie wyścigi, Kevin Grass pozostał na drugiej pozycji, a na trzecią po świetnym dniu wskoczył Eddie Klements ze Szwecji. Nasi zawodnicy uplasowali się na miejscach: 5 – Szymon Igniaciuk (MBSW Gizycko), 6 – Jędrzej Wissuwa (OKŻ Olsztyn), 7 – Mikołaj Mickiewicz (MKŻ Mikołajki), 8 – Jacek Stanisławski (LKS Charzykowy) i 10 – Paweł Roszkowski (Baza Mrągowo). Mateusz Michalak, mistrz Polski w klasie DN juniorów młodszych, zakończył mistrzostwa na 21 pozycji.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Sara Piasecka (OKŻ Olsztyn), broniąc zeszłorocznego tytułu, a trzecie – Zuzanna Rybicka (ChKŻ Chojnice). Polki na podium rozdzieliła Johanna Saareke z Estonii.

W klasie Ice-Optimist wielką niespodziankę sprawił debiutant Kacper Worek (YK Stal Gdynia), który zdobył srebrny medal. Zwyciężył Estończyk Daniel Rüütel.

Jutro planowane są kolejne regaty – Puchar Europy. Decyzja – rano na lodzie.

Wyniki: DN IO

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ