< Powrót
10
listopada 2015
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
World Sailing
Sarah Ayton z Wielkiej Brytanii - Żeglarka Roku 2015 ISAF.

Sarah Ayton żeglarką roku 2015 ISAF

Jak co roku w listopadzie Międzynarodowa Federacja Żeglarska ISAF ogłosiła laureatów nagrody ISAF Rolex World Sailor of the Year. Finał konkursu odbył się dzisiaj, 10 listopada, podczas uroczystej gali w Sanya w Chinach.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach, żeńskiej i męskiej. Może ją zdobyć zarówno żeglarz, jak i załoga. W tym roku tytuł Żeglarki Roku powędrował w ręce Sarah Ayton z Wielkiej Brytanii – dwukrotnej złotej medalistki olimpijskiej (2004, 2008) w klasie Yngling. W ubiegłym roku jako jedyna kobieta w Extreme Sailing Series, a konkretnie taktyk w załodze The Wave, Muscat, doprowadziła swoją załogę do zwycięstwa w 5 z 7 regat serii.

Żeglarzami Roku została załoga klasy 49er – Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii, od dwóch sezonów dominująca na większości regat Pucharu Świata. Są członkami Emirates Team New Zealand startującego w Pucharze Ameryki. Dodatkowo Burling jest aktualnym mistrzem świata w klasie Moth, a Tuke szóstym zawodnikiem tych regat.

Tytuł przyznawany jest żeglarzom przez żeglarzy. Nominacje może zgłosić każdy, zarówno narodowy związek żeglarski, związek klasy, członek komisji ISAF, czy zawodnik. Jedynym kryterium są wybitne osiągnięcia żeglarskie w okresie od września 2014 do końca sierpnia 2015. Ostatecznego wyboru dokonują przedstawiciele państwowych organów żeglarskich będących członkami ISAF.

Te najważniejsze w świecie żeglarskim wyróżnienia przyznawane są od 1994 roku. W 2001 r. sponsorem tytularnym nagrody została firma Rolex. Oprócz prestiżowego tytułu Żeglarza/ Żeglarki Roku, zwycięzcy otrzymują zegarek tej firmy.

W tym roku wśród nominowanych kobiet znalazły się także:

Sam Davies z Wielkiej Brytanii – sterniczka jedynej w pełni kobiecej załogi w tegorocznych regatach Volvo Ocean Race. Stała za sterem podczas ósmego etapu tych wokółziemskich regat, doprowadzając swój team do historycznego zwycięstwa w wyścigu pełnomorskim.

Elena Kalinina z Rosji – zawodniczka w klasie Kite Race. W okresie od września do sierpnia tego roku wygrała wszystkie główne imprezy, łącznie z mistrzostwami Europy i świata, a dokonała tego nie mając skończonych 18 lat.

Lotte Meldgaard z Danii – zawodniczka z dwudziestoletnim doświadczeniem, aktualna mistrzyni świata w Match Racingu.

Charline Picon z Francji – czołowa zawodniczka klasy RS:X, mistrzyni świata 2014. Igrzyska w Rio de Janeiro będą jej drugim startem olimpijskim.

Wśród mężczyzn poza zwycięzcami nominowani byli:

Ian Walker z Wielkiej Brytanii – dwukrotny srebrny medalista olimpijski (w klasie 470 (1996) i w klasie Star (2000)). Sternik zwycięskiej załogi Abu Dhabi Ocean Racing w tegorocznym Volvo Ocean Race. W trakcie wyścigu pobił 24-godzinny rekord odległości pokonując 550,82 Mm okrążając Przylądek Horn.

Loick Peyron z Francji – gwiazda żeglarstwa morskiego, w 2014 roku wygrał samotnicze regaty transatlantyckie Route du Rhum, ustanawiając nowy rekord trasy – 7 dni, 15 godzin, 8 minut i 32 sekundy. Poprzedni poprawił o 2 godziny, 10 minut i 43 sekundy.  Dokonał tego na 103-stopowym trimaranie „Banque Populaire VII”.

Giles Scott z Wielkiej Brytanii – najlepszy zawodnik w klasie Finn ostatnich dwóch lat, aktualny mistrz świata z Santander.  Stanowi część załogi Bena Ainslie startującej w Pucharze Ameryki.

Ian Williams z Wielkiej Brytanii – specjalista od Match Racingu, w 2015 roku zdobył jako pierwszy w historii, piąty tytuł mistrza świata w tej konkurencji żeglarstwa.

W 21-letniej historii nagrody tylko raz Polak został jej laureatem. Był to Mateusz Kusznierewicz w 1999 roku. W 1998 roku Mateusz zdobył złoty medal Mistrzostw Świata w klasie Finn. W dorobku miał już wówczas także złoty medal olimpijski z igrzysk w Atlancie z 1996 roku.

Strona konkursu http://www.sailing.org/worldsailor/background.php

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła