< Powrót
13
marca 2019
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
arch. PZŻ
szkolenie sędziów żeglarstwa

Sędziowie z całego świata szkolili się w Gdańsku-Górkach Zachodnich

W Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbyło się międzynarodowe szkolenie sędziów żeglarstwa, będące wynikiem współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i NCŻ AWFiS z Międzynarodową Federacją Żeglarską World Sailing.

W dniach 8-10 marca 2019 roku  Górkach Zachodnich spotkali się przedstawiciele 17 krajów. Szkolenie dedykowane było sędziom krajowych z całego świata, chcącym podnieść swoją wiedzę, kompetencje oraz kwalifikacje do poziomu sędziego międzynarodowego „IJ – international judge”. Punktem kulminacyjnym trzydniowych zajęć był egzamin.

– World Sailing, czyli władze światowego żeglarstwa, doceniając nasze działania, przyznały nam organizację bardzo ważnego seminarium, konferencji dla kandydatów na sędziów międzynarodowych – mówił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który osobiście uczestniczył w otwarciu szkolenia. – Cieszy mnie, że oczy edukacji światowego i europejskiego żeglarstwa będą zwrócone na Narodowe Centrum Żeglarstwa.

Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing – Holenderka Josje Hofland oraz Chorwat Neven Baran.

Uczestnikami byli krajowi sędziowie żeglarstwa klasy państwowej, głównie z Europy i Stanów Zjednoczonych. Ich lista jest zatwierdzana przez World Sailing, a liczba miejsc ograniczona do 25.

Ostatecznie w wydarzeniu wzięło udział 24 sędziów z 17 krajów: Polski, Austrii, Niemiec, Finlandii, Cypru, Irlandii, Chorwacji, Węgier, Grecji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Holandii, Włoch, Turcji, Serbii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii.

To już drugi raz w ciągu ostatnich czterech lat, kiedy PZŻ wraz z AWFiS Gdańsk realizował takie szkolenie w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach. Wcześniej odbyło się ono w marcu 2015 roku.

– Jest to szkolenie o charakterze teoretycznym, które ma na celu przygotowanie do egzaminu na sędziego międzynarodowego – mówił manager NCŻ AWFiS Maciej Szafran.- Zdanie egzaminu oznacza, że będzie można, pod parasolem Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing, sędziować regaty na całym świecie.

Partnerem wydarzenia była firma D.A.D.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ