< Powrót
11
grudnia 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
arch. Piotra Czarnieckiego

Setką przez Atlantyk 2016 – wystartowali!

– Cztery łódki są już na oceanie, kolejne za chwilę zostaną wyprowadzone z mariny – taką informację otrzymaliśmy od Piotra Czarnieckiego, skippera jachtu „Atom” w niedzielę 11 grudnia, krótko po godz. 12. Właśnie rozpoczął się drugi etap regat Setką przez Atlantyk 2016 z Teneryfy na Martynikę.

– Chcieliśmy ruszyć w sobotę, jednak w ogóle nie było wiatru – poinformował nas Piotr. – Dlatego przełożyliśmy start na niedzielę. Wszystkie łódki są dobrze przygotowane, skipperzy w dobrych nastrojach. Jesteśmy dobrej myśli i płyniemy.

Jeszcze w piątek trwały ostatnie przygotowania do kolejnego etapu regat. Żeglarze robili zakupy, gromadzili zapasy. Zgodnie z regulaminem regat, na pokład nie można zabrać żywności liofilizowanej. Jest ona droga i nie każdy mógłby się w nią zaopatrzyć.

– Dlatego robiliśmy zakupy w najzwyklejszych supermarketach – wyjaśnił Piotr. – Mamy wszystko, czego nam potrzeba, a niektórzy nawet planują wypiek własnego chleba podczas rejsu. Do tego zaopatrzyliśmy się w zestawy do wędkowania i liczymy na udane połowy.

W chwili startu w rejonie Wysp Kanaryjskich wiał lekki wiatr, żeglarze zdecydowali się na wyjście z portu, żeby przy wykorzystaniu korzystnych warunków odejść od brzegu. Część uczestników regat zamierza kierować się bezpośrednio na zachód, a część chce zejść w kierunku Wysp Zielonego Przylądka. Przed nimi ok. 3000 mil morskich i kilka tygodni żeglowania po Atlantyku. 

W regatach bierze udział dziesięciu żeglarzy:
Singlehanded
1. Lech Stoch – „Giga”
2. Piotr Czarniecki – „Atom”
3. Robert Puchacz – „Atinna”
4. Michał Sacharuk – „Aussie”
5. Arkadiusz Pawełek – „Quark”
6. Marcin Klimczak – „Lilu 2012”

Doublehanded
1. Kacper Kania, Zbigniew Kania – „Nerwus”
2. Adam Hamerlik, Aleksander Hanusz – „Still Crazy 2”

Tracking regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ