< Powrót
4
listopada 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Piotr Czarniecki
Setki przy kei w Cascais.

Setki czekają na start

11 listopada dziewięciu żeglarzy wystartuje z portugalskiego Sagres do regat „Setką przez Atlantyk 2016”. W tym gronie jest pięciu samotników i dwie dwuosobowe załogi. Przebieg wyścigu będzie można śledzić na bieżąco za pośrednictwem portalu Żeglarski.info.

Pomysłodawcą regat jest Janusz Maderski, który w roku 2012, w ich pierwszej edycji, na jachcie „Skwarek” przepłynął z Europy na Martynikę . Drugim śmiałkiem, który pokonał ten dystans był wówczas Szymon Kuczyński na jachcie „Lilla My”.

Żeglarze startują na małych, pięciometrowych łódkach typu Setka. Wszyscy musieli samodzielnie zbudować łódki, których projektantem jest Janusz Maderski. Dystans z Europy na Karaiby muszą pokonać bez pomocy z zewnątrz, bez kontaktu ze stałym lądem, używając jedynie podstawowej nawigacji.

Niemal wszyscy uczestnicy „SpA2016” są już w Portugalii. Zacumowali w Cascais nieopodal Lizbony. W najbliższym czasie flota przeprawi się do Sagres, a za kilka dni dotrze tam Arkadiusz Pawełek (Jelenin) startujący na jachcie „Quark”.

– Jesteśmy dobrej myśli i już nie możemy doczekać się startu – mówi Piotr Czarniecki (Ząbki) startujący na jachcie „Atom”. – Łódki są już właściwie gotowe i my też. Żeby dotrzeć na miejsce startu musimy pokonać sto mil i to będzie dobry sprawdzian przed rozpoczęciem wyścigu.

Pozostali żeglarze to Lech Stoch (Kraków) na jachcie „Giga”, Robert Puchacz (Lublin) na jachcie „Atinna” i Michał Sacharuk (Oyster Cove) na „Aussie”. Obok samotników popłyną też dwa duety: Adam Hamerlik i Aleksander Hanusz (Wraszawa) na „Still Crazy II” oraz Kacper Kania i Zbigniew Kania (Podlesie) na jachcie „Nerwus”.

Patronem medialnym regat jest Żeglarski.info. Dzięki lokalizatorom typu yellowbrick, ufundowanym przez Pomorski Związek Żeglarski, wyścig będzie można na bieżąco śledzić poprzez naszą stronę. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ