< Powrót
14
maja 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Wiesław Seidler i Janusz Charkiewicz

Sezon 2017 ZOZŻ otwarty

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2017 Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w połączeniu z klubowym Jacht Klubu AZS, odbyło się w sobotę, 13 maja. Całość nawiązała do niedawnego 70-lecia klubu i 111-lecia klubowego jachtu „Nadir”, najstarszego krajowego drewnianego jachtu żaglowego, nadal z powodzeniem konkurującego w regatach z najnowszymi jednostkami…

– Od 72 lat świętujemy corocznie nasze okręgowe inauguracje sezonu żeglarskiego, najczęściej tutaj, w marinach nad jeziorem Dąbie, przy czym dzisiejsza ma szczególną oprawę, bowiem po raz kolejny gospodarzami naszej uroczystości jest Jacht Klub AZS, najstarszy polski klub żeglarski na terenie Szczecina i Pomorza Zachodniego – tak rozpoczął swoje wystąpienie prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski. – To JK AZS jest właścicielem i armatorem wyjątkowego 111-letniego jachtu, jakim jest „Nadir” – obecnie najstarszy polski jacht żaglowy. Dodatkowo historia tego jachtu nakłada się symbolicznie na przypadające także w tym roku 70-lecie polskiego szkolnictwa morskiego w Szczecinie…”.

Gospodarzem inauguracji był wieloletni komandor klubu j. kpt. ż.w. Witold Zdrojewski. Po uroczystym podniesieniu bandery, prezes ZOZŻ przedstawił najważniejsze osiągnięcia, zamierzenia i plany zachodniopomorskich żeglarzy na najbliższy sezon.

Życzenia dobrego sezonu złożył też wszystkim rektor ZUT prof. Jacek Wróbel. Tradycyjnie były też odznaczenia PZŻ i ZOZŻ – odebrały je dwie panie: Anna Kamińska, z UKS Szkwał Złocieniec i morska redaktor Krystyna Pohl. Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, wyróżniony został Wiesław Seidler, wieloletni działacz ZOZŻ i wychowawca żeglarskiej młodzieży, a wręczył ją dyrektor generalny Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Włosek.

Były też specjalne podziękowania za wspieranie żeglarzy, dla Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i dla dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie kpt. ż.w. Andrzeja Borowca.

Dodatkowo prezes ZOZŻ złożył specjalne gratulacje, wraz z listem pochwalnym, dla JK AZS, i dla maszoperii „Nadira”, na ręce komandora klubu oraz kapitana i opiekuna jachtu Macieja „Gajowego” Korka, laureata Specjalnej Nagrody Żeglarskiej Szczecina 2016, właśnie za ratowanie i utrzymanie jachtu w eksploatacji.

Spotkanie żeglarzy i gości zakończyło uroczystość inauguracji.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ