parada żeglarska
< Powrót
4
stycznia 2017
Tekst:
Jerzy Sukow komandor Floty Polskiej DN
Zdjęcie:
Flota Polska DN

Sezon bojerowy już w toku

Mimo, że lodu w Polsce jak na lekarstwo, polscy bojerowcy rozpoczęli sezon. Zaczęło się od mocnego akcentu – Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajaki) zdobył dwa złote medale w Finlandii.

Pierwsze regaty bojerowe – Johny Kohler Cup (18.11.2016) i All Saints Regatta (19-20.11.2016) – tradycyjnie rozgrywane w Finlandii – wygrał Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajaki). Darek Kardaś (AZS UWM Olsztyn) na regatach Johny Kohler Cup zajął drugie miejsce, a Adam Szczęsny (KKS Warmia Olsztyn) był czwarty. Marek Stefaniuk (MBSW Giżycko) zajął siódme miejsce w All Saints Regatta.

Tydzień później na regatach w fińskim Sakyla Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) zajął drugie miejsce, a Maciej Żarnowski (GKŻ Gdańsk) trzecie.

Grudzień upłynął polskim bojerowcom pod znakiem dalekich wyjazdów: najpierw odwiedzali akweny w Estonii, a następnie… na Węgrzech. To tam obecnie panują najlepsze w Europie warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego. Jeżeli się utrzymają, w pierwszy w roku 2017 weekend odbędą się tam Międzynarodowe Mistrzostwa Węgier w klasie DN.

A w dniach 22-29 stycznia w USA zapowiadane są Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Ameryki Północnej w klasie DN. Nie zabraknie na niej czołowych polskich zawodników. Do USA wybierają się Karol Jabłoński – aktualny mistrz świata, Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn ) – aktualny wicemistrz świata oraz Tomasz Zakrzewski i Robert Graczyk (obaj MKŻ Mikołajki) – wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy. Na amerykańskim lodzie Polacy walczyć będą przede wszystkim z Amerykanami: Ronem Sherrym, Matem Strublem i Jamesem „T” Thielerem. Do walki na pewno przełączą się także Szwedzi i Niemcy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ