< Powrót
23
listopada 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tomasz Stachura
Archeolodzy przy nieznanym wraku z XIX wieku.

Jakie skarby skrywa Bałtyk?

Ile wraków skrywa Bałtyk, jakie statki spoczywają na dnie i czy przeszkadzają one w inwestycjach portowych – o tym i nie tylko opowie we wtorek, 28 listopada Iwona Pomian z Narodowego Muzeum Morskiego.

Wykład zorganizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach cyklu Akademia Gdańska zatytułowany został „Podwodne dziedzictwo kulturowe – zysk czy strata dla regionu?”.

– Niestety dziedzictwo kulturowe bywa odbierane przez inwestorów jako strata – tłumaczy Iwona Pomian. – Oficjalnie wszyscy są zgodni, że zabytki są ważne i trzeba je chronić, ale kiedy w grę wchodzą pieniądze, zaczyna się kłopot. A według obiegowych opinii archeolodzy powodują opóźnienia w realizacji inwestycji.

Podczas prelekcji Iwona Pomian przedstawi propozycje postępowania z wrakami w Zatoce Gdańskiej oraz opowie o najnowszych znaleziskach. A tych jest niemało – tylko w ostatnim miesiącu Dział Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego otrzymał materiały dotyczące odkrycia kolejnych dziesięciu obiektów w wodach Bałtyku przy województwie pomorskim.

Wykład odbędzie się we wtorek 28 listopada o godzinie 18 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (Długi Targ 39/40).

Narodowe Muzeum Morskie od ponad 40 lat prowadzi podwodne badania archeologiczne. W 2016 roku instytucja uruchomiła Wirtualny Skansen Wraków, dzięki któremu można w trójwymiarze oglądać podwodne dziedzictwo kulturowe. Za ten projekt muzeum otrzymało Sybillę 2016 – najważniejsze branżowe wyróżnienie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ