< Powrót
9
maja 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
François Musin/Wikipedia
„Erebus” w lodzie.

Śladami „Erebusa”

Michael Palin znany jest przede wszystkim z „Latającego cyrku Monty Pythona”, ale ma również drugą pasję: podróże. Jednym z jej efektów jest książka „Szaleństwo w ciemnościach. Tragiczna historia zaginięcia statku „Erebus”.

„Erebus” przeszedł do historii jako jeden z dwu statków legendarnej ekspedycji Johna Franklina, która w 1845 r. zaginęła w wodach Arktyki w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Próby ustalenia jej dokładnego przebiegu trwają do dzisiaj. Wrak statku został odnaleziony dopiero w 2014 r.

Michael Palin podążył śladami „Erebusa” (również osobiście, odwiedzając miejsca związane z jego dziejami), ale nie ograniczył się do ekspedycji Franklina. Zrekonstruował szczegółowo losy statku od jego budowy do zatonięcia.

Historia „Erebusa” sprzed wyprawy Franklina jest szczególnie ciekawa. Statek, dowodzony przez Jamesa Clarka Rossa, spędził cztery lata na wodach Antarktyki docierając tak daleko na południe jak żaden przed nim.

Książka Palina to pasjonująca opowieść nie tylko o „Erebusie” (bo także o jego nieodłącznym towarzyszu „Terrorze”), ale nade wszystko opis epoki, w której – jak mówi stare marynarskie powiedzenie – „statki były z drewna, a ludzie z żelaza”.

„Szaleństwo w ciemnościach. Tragiczna historia zaginięcia statku „Erebus”, Michael Palin, Wydawnictwo Filia, str. 496 (www.wydawnictwofilia.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ