< Powrót
20
kwietnia 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Yacht Club Sztag

Ślązacy chcą powalczyć w Ekstraklasie

Studenci zrzeszeni w Yacht Club Sztag AWF Katowice chcą ścigać się w tegorocznych rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Ich Team AWF wystartuje w regatach, jeśli młodym żeglarzom uda się zebrać niezbędne fundusze. Wsparcia szukają za pomocą portalu PolakPotrafi.pl.

– Dość długo szukaliśmy sponsorów i jakiejkolwiek pomocy w firmach, także wśród znajomych – opowiada pomysłodawca akcji sternik Wiktor Kobryń. – Część niezbędnych funduszy udało się zebrać, ale do pełnej kwoty wciąż brakuje. Potrzebujemy pieniędzy na pokrycie kosztów wpisowego, kaucji sprzętowych, przejazdów, aprowizacji w czasie regat i dodatkowych treningów przed startami.

A skąd w ogóle pomysł, żeby ścigać się w PEŻ? Wiktor Kobryń mówi, że chciał po prostu na dobre wrócić do żeglarstwa regatowego po kilkuletniej przerwie i poszukiwał formuły, w której mógłby się sprawdzić.

– Szukałem inspiracji – opowiada sternik. – O Ekstraklasie dowiedziałem się podczas udziału w Śląskiej Lidze Regatowej. Pomyślałem, że to super pomysł, daje możliwość zmierzenia się z najlepszymi regatowcami w kraju, a w perspektywie także za granicą, bo ze szczytów PEŻ można trafić do ligowych rozgrywek europejskich. Oczywiście starty za granicą są na razie na drugim planie, a warunkiem jest właśnie zakończenie ligi w pierwszej czwórce. Dziś naszym podstawowym celem jest wzięcie udziału w prestiżowych rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej i rywalizacja z utytułowanymi, profesjonalnymi załogami. Znalezienie się w takim gronie jest już dla nas dużym sukcesem. Jesteśmy jedyną załogą z południa Polski. Szanujemy przeciwników, ale bez kompleksów stajemy do rywalizacji. Nasi sponsorzy i kibice mogą być pewni, że damy z siebie wszystko.

studenci1 2017.04.14

Wiktor ma doświadczenie regatowe, choć jak sam przyznaje, wywodzi się z klas jednoosobowych – Optimista i Lasera. Na Optimistach zdobył nawet dwukrotnie mistrzostwo Polski. Ma także na koncie kilka tytułów mistrza Śląska. Dzięki koledze Beniaminowi Piksie, który dwa lata temu znalazł Wiktora na uczelni i zachęcił do startu najpierw w Akademickich Mistrzostwach Polski, a rok później w Śląskiej Lidze Regatowej, i znajomościom zawartym podczas tych regat, skompletował załogę. Znaleźli się w niej młodzi, ale doświadczeni żeglarze z sukcesami indywidualnymi i załogowymi. W ubiegłym roku ekipa ścigała się w PEŻ po raz pierwszy. Dzięki temu Akademicy przekonali się, że mogą nawiązać równorzędną walkę z przeciwnikami. Pod warunkiem, że będą intensywnie trenować i startować w ligowych regatach.

– Nie mamy niestety możliwości codziennych treningów – mówi Wiktor Kobryń. – Łódki stoją w Sopocie, Gdyni, Szczecinie albo Świnoujściu, a nie zawsze możemy dojechać na Wybrzeże ze Śląska. Potrzebny byłby sponsor, który sfinansowałby takie przedsięwzięcie. Pływanie i sparingi, to najważniejsze dla podnoszenia poziomu regatowego załogi. Nasi konkurenci prezentują wysoki poziom, są opływani na Delphiach i Tomach, mają doświadczenie regatowe. Niełatwo z nimi rywalizować, ale zrobimy wszystko, by wypaść jak najlepiej i zająć jak najwyższą lokatę.

Dobrym duchem załogi jest komandor Yacht Club Sztag AWF Katowice, Michał Starzyński. Młodzi żeglarze zapewniają, że zawdzięczają mu bardzo wiele.

– Przedsięwzięcie nie zaistniałoby bez wsparcia i zaangażowania komandora Starzyńskiego, a także pasjonata żeglarstwa, „człowieka orkiestry” – Beniamina Piksy – podkreśla nasz rozmówca. – Dziękujemy im za wszystko co robią. Bardzo dziękujemy też wszystkim, którzy nam zaufali i wpłacili pieniądze w ramach projektu „Przyłącz się do walki o tytuł Mistrza Polski” na portalu PolakPotrafi.pl. Wierzymy, że uda nam się zebrać środki niezbędne do startu. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze się wahają, aby wsparli nasz projekt. Zapewniamy, że jak najlepiej wykorzystamy każdą złotówkę.

Szczegółowe dane dotyczące zbiórki pieniędzy i możliwości wsparcia załogi można znaleźć na stronie PolakPotrafi.pl. Zamieszczono tam również informacje o wszystkich zawodnikach, kalendarz regatowy Ekstraklasy i zasady funkcjonowania PEŻ.

Polska Ekstraklasa Żeglarska 

Team AWF

Yacht Club Sztag

PODZIEL SIĘ OPINIĄ