Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Aleksander Gosk
Dziennikarz, publicysta morski i muzealnik. Aleksander Gosk od 45 lat nieprzerwanie popularyzuje tematykę morską.
Aleksander Gosk urodził się 22 maja 1950 roku w Sopocie. Pochodzi z rodziny o tradycjach marynarskich – jego ojciec i wuj przed wojną byli oficerami Marynarki Wojennej. W 1975 roku ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalnością oceanografia. Nie podjął jednak pracy w wyuczonym zawodzie, ale związał z mediami.
Jeszcze w 1975 roku Aleksander Gosk został zatrudniony w Gdańskim Ośrodku Telewizyjnym, gdzie pracował do 1981 roku. Następnie, w latach 1983-2010 był kierownikiem redakcji „Panoramy” w gdańskim oddziale TVP3. Później pracował m.in. w miesięczniku „Morze” w latach 1982-1991, „Gazecie Gdańskiej” w 1992 roku. Zatrudniony był też w dziale marketingu i PR Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
W ostatnich latach Aleksander Gosk zawodowo związany był w gdyńskimi muzeami – w latach 2011-2012 był pełnomocnikiem prezydenta miasta Gdyni ds. Muzeum Emigracji, a w 2014 roku został zastępcą dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.
Jako dziennikarz specjalizował się w tematyce morskiej, w szczególności w historii. Był współautorem odcinków magazynów telewizyjnych „Latający Holender”, „Archiwum Neptuna”, „Archiwum morza” i „Na morze”. Podczas pracy pływał m.in. na „Darze Pomorza”, „Darze Młodzieży”, „Pogorii”, „Iskrze”, „Zawiszy Czarnym”, „Kapitanie Głowackim” i „Generale Zaruskim”. Aleksander Gosk od lat jest też koordynatorem projektu Rejs Roku – Srebrny Sekstant.
Za swoje dokonania był nagradzany. W 2010 roku otrzymał odznakę „Zasłużony Pracownik Morza”, 2 grudnia 2017 roku nagrodę Kryształowy Żagiel w kategorii Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa 2017, a w 2018 roku Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”.