
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Lutomski
Jest jedną z najbardziej zasłużonych osób dla sportu dzieci i młodzieży. Andrzej Lutomski sprowadził do Polski klasę Optimist i Laser, wychował wielu mistrzów Polski i Europy. A sam jako żeglarz był reprezentantem Polski w klasie Dragon.
Urodził się 4 listopada 1932 roku w Poznaniu. Jego rodzicami byli Stanisław i Wiktoria. Ojciec, który należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, zaszczepił w dzieciach miłość do sportu. W 1939 roku na jeziorze Kiekrz Andrzej Lutomski po raz pierwszy zetknął się z żeglarstwem.
Po II wojnie światowej, którą rodzina Lutomskich spędziła w Poznaniu, Andrzej i jego rodzeństwo zostali członkami sekcji pływackiej klubu RKS San Poznań. Jan Lutomski okazał się utalentowanym pływakiem i w 1960 roku wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie. Andrzej z kolei zaczął żeglować w harcerskiej drużynie „Wilki morskie”.
Po zdaniu matury w 1952 roku w ramach służby wojskowej Andrzej Lutomski trafił do Gdyni do Ośrodka Sportów Wodnych Marynarki Wojennej, później przekształconego w Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Pływał on zarówno na dużych jachtach, startując na „Bosmacie”, „Hetmanie” i „Kapitanie”, m.in. w regatach Kieler Woche, Runt Gotland i Gdynia – Władysławowo – Gdynia i uzyskując w 1953 roku patent morskiego sternika jachtowego, jak i na łódkach sportowych.
Początkowo żeglował w klasie Star, w której trzykrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski, a następnie na Dragonie. Był w niej trzykrotnym mistrzem Polski oraz zwyciężył w kwalifikacjach na Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku. Niestety na tę imprezę nie pojechał. Andrzej Lutomski latał również na bojerach – w 1968 roku w parze z Józefem Zajkowskim zdobył mistrzostwo Polski w Monotypie XV.
Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie połowów dalekomorskich „Dalmor”, w której w 1964 roku założył szkółkę żeglarską, w której szkolił młodzież na kaszubskich jeziorach. Po jej likwidacji na początku lat 70. został kierownikiem sekcji żeglarskiej w MZKS Arka Gdynia. W 1993 roku założył Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia, w którym objął funkcję komandora.
W drugiej połowie lat 60. Andrzej Lutomski uczestniczył we wprowadzaniu klasy Optimist do Polski. Dwie dekady później, na przełomie lat 80. i 90., z sukcesami promował klasę Laser. Obecnie aktywnie działa na rzecz klasy O’pen BIC.
Andrzej Lutomski oprócz działalności klubowej i trenerskiej był również zaangażowany w strukturach związkowych. Przez dziewięć kadencji był członkiem Zarządu Gdańskiego, a potem Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Zasiadał również w kapitanacie sportowym, komisji sportu i komisji młodzieży Polskiego Związku Żeglarskiego.
Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany – m.in. Zasłużony dla Marynarki Wojennej, trener roku w Gdyni w 2008 roku. Otrzymał również Nagrodę Specjalna Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i tytuł Pomorskiego Trenera Żeglarstwa 50-lecia PoZŻ.
Andrzej Lutomski odszedł na wieczną wachtę 2 września 2021 roku.
Andrzej Lutomski jest kolejną postacią Słownika Biograficzny Żeglarzy Pomorskich, tworzonego w ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Projekt ma na celu zebranie informacji o pomorskich żeglarzach i stworzenie haseł, które docelowo mają się ukazać w formie książkowej.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ