< Powrót
29
stycznia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Andrzej Remiszewski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Remiszewski

Okrętowiec, samorządowiec i wieloletni prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Andrzej Remiszewski to jednak przede wszystkim żeglarz, który niestrudzenie przemierza ukochany Bałtyk na jachcie „Tequila”.

Andrzej Remiszewski urodził się 23 czerwca 1951 roku. Pochodzi z żeglarskiej rodziny. Jego matką była Teresa Remiszewska, która zasłynęła samotnymi rejsami po Morzu Bałtyckim (za które otrzymała miano Pierwszej Damy Bałtyku) i startem w transatlantyckich regatach samotników OSTAR 72. Z kolei ciotka, Krystyna Remiszewska, była jedną z trzech pierwszych Polek z patentami kapitana jachtowego.

Po raz pierwszy Andrzej Remiszewski wyszedł w morze w 1959 roku na jachcie „Grumphy”. Później były kolejne rejsy, a po pływaniu na „Czerwonych Żaglach” w 1961 roku poczuł, że zaczął żeglować z przekonania. Więcej okazji do pływania miał od 1965 roku, kiedy wraz z rodziną przeniósł się z Krakowa do Gdyni. W kolejnych latach rozwijał się żeglarsko pływając w harcerstwie i Akademickim Związku Sportowym oraz uczestnicząc w kursach w Pucku i Trzebieży, dochodząc do stopnia jachtowego kapitana żeglugi wielkiej i instruktora żeglarstwa. Pływał w rejsach dalekomorskich, m.in. dowodził jachtem „Dar Przemyśla” na Kubę, podczas którego jednostka niestety została utracona.

Z powodu zaangażowania w pracę zawodową od końca lat 80. pływał niewiele. Do żeglarstwa wrócił w pierwszych latach XXI wieku. W 2006 roku brał udział w rejsie na Islandię. W 2008 roku kupił ośmiometrowy jacht „Tequila” typu Becker 27. Od tego czasu pływał na nim po Bałtyku, który był jego ulubionym akwenem.

Andrzej Remiszewski ukończył okrętownictwo na Politechnice Gdańskiej, a po studiach pracował w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. W 1981 został z niej wyrzucony za zaangażowanie w NSZZ „Solidarność”, więc rozpoczął pracę w Polskim Rejestrze Statków. W 1990 roku zaangażował się w politykę samorządową – był radnym i wiceprezydentem Wejherowa, a następnie przewodniczącym Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, gdzie był zatrudniony do emerytury. Pracował też jako inspektor Polskiego Związku Żeglarskiego.

29 grudnia 2006 roku Andrzej Remiszewski wstąpił do Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych – organizacji działającej na rzecz liberalizacji żeglarstwa. Niedługo później wszedł do Rady Armatorskiej SAJ, w 2011 roku został jej wiceprezesem, a 24 marca 2012 roku stanął na czele SAJ. Funkcję tę sprawował do śmierci. Znany był także z artykułów i felietonów żeglarskich publikowanych w internecie – zwłaszcza na jego prywatnej stronie „Armator i Skipper”. W 2020 roku w cyklu Miniatury Żeglarskie ukazała się książka „Zimową porą”, z jego tekstami.

Andrzej Remiszewski za osiągnięcia żeglarskie i organizacyjne był wielokrotnie nagradzany. 4 grudnia 2016 roku na VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej otrzymał krzyż Ligi Morskiej i Rzecznej „Pro Mari Nostro”. Z kolei w 2020 roku otrzymał Nagrodę Magazynu „Żagle” dla rejsów morskich na małych jachtach za bałtycką wędrówkę po portach i przystaniach zachodniego Bałtyku na jachcie „Tequila”.

Andrzej Remiszewski zmarł 10 września 2022 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ