< Powrót
26
lutego 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Andrzej Szrubkowski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Szrubkowski

W młodości pływał w klasach olimpijskich, później na jachtach morskich. Od wielu lat Andrzej Szrubkowski koncentruje się na organizacji regat oraz Pucharu Bałtyku Południowego.

Andrzej Szrubkowski urodził się 3 maja 1946 roku w Gdańsku. Jego przygoda z żeglarstwem rozpoczęła się 2 stycznia 1963 roku, kiedy do Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (wówczas Yacht Klubu Stoczni Gdańskiej) zapisali go rodzice, którzy byli znajomymi Zdzisława Pieńkawy. Jeszcze w tym samym roku Andrzej Szrubkowski zdobył patent żeglarza, a dwa lata później sternika jachtowego po rejsie „Otago” na trasie Gdańsk – Świnoujście – Gdańsk. Odbył też szkolenie regatowe pod kierunkiem Bohdana Berggrüna.

Andrzej Szrubkowski skoncentrował się na pływaniu regatowym, które uważa za najbardziej atrakcyjną formę uprawiania żeglarstwa. Początkowo był załogantem, a następnie sternikiem na Omedze i Hornecie. W tej ostatniej klasie wystąpił nawet na mistrzostwach świata na Zalewie Zegrzyńskim. Zaczął też pływać na jachtach balastowych.

W 1969 roku, po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej, wrócił do ścigania się. Pływał w klasach Hornet, Latający Holender i 470, a w 1973 roku przystąpił do Sekcji Regatowej Yacht Klubu Stoczni Gdańskiej, którą prowadził trener Teofil Kaczmarek. Ściganie w klasach olimpijskich zakończył w 1977 roku. W kolejnych latach brał udział w regatach jachtów morskich.

Andrzej Szrubkowski zawodowo także związał się z żeglarstwem. Jesienią 1976 roku został zatrudniony na stanowisku bosmana ds. technicznych w Sekcji Regatowej Yacht Klubu Stoczni Gdańskiej, a cztery lata później kierownika technicznego Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w Górkach Zachodnich. W Jachtklubie Stoczni Gdańskiej pracował do końca 1989 roku, a później przez ponad sześć lat prowadził działalność gospodarczą. Do macierzystego klubu wrócił w 1996 roku – 20 czerwca został zatrudniony jako kierownik. Pracował na tym stanowisku 15 lat.

W działalności organizacyjnej Andrzej Szrubkowski działał na rzecz zachowania samodzielności klubu po ogłoszeniu upadłości przez Stocznię Gdańską. Ponadto od 1998 roku zajmował się  organizacją regat jachtów klas morskich, m.in. Pucharu 6 Piw, Pucharu Prezydenta Miasta Gdańska, Eljacht Cupu i cykli regatowych Puchar Zatoki Gdańskiej i Puchar Bałtyku Południowego. W lipcu 1997 roku odpowiadał zaś za organizację Finn Gold Cup w Gdańsku.

Od 1999 do 2007 roku działał także w Kaszubsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Upowszechniania Żeglarstwa, w latach 2000-2004 w Kolegium Komandorów Gdańskich Klubów Żeglarskich. Od 2005 roku jest sekretarz Gdańskiej Federacji Żeglarskiej. W 2009 roku został mierniczym Formuły KWR.

Andrzej Szrubkowski od 2013 roku prowadzi Biuro Pucharu Bałtyku Południowego. W 2019 roku za swoją działalność otrzymał medal za szczególne zasługi dla żeglarstwa pomorskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ