Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Bolesław K. Kowalski
Bolesław K. Kowalski znany jest najbardziej z naukowo-badawczych rejsów na jachtach „Dar Opola” i „Śmiały”, które były tylko częścią jego działalności. Był pionierem samotnych rejsów bałtyckich, działaczem klubowym i związkowym oraz założycielem Mesy Kaprów Polskich.
Urodził się w Lublinie 4 marca 1928 roku. Żeglować zaczął zaraz po wojnie, w 1945 roku, a niedługo później rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, przy którym założył Jacht Klub Akademickiego Związku Sportowego. W 1948 roku Bolesław K. Kowalski po raz pierwszy wypłynął na morze.
Zdobyty w 1957 roku patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej nie był jego jedynym osiągnięciem wodniackim. Posiadał również patent kapitana motorowodnego i sternika lodowego, był też instruktorem żeglarstwa i sędzią klasy państwowej.
Jego najsłynniejszymi żeglarskimi osiągnięciami są dwa rejsy naukowo-badawcze. W 1960 r. „Darem Opola” w wyprawie „Koral” na Morze Czerwone, a w latach 1965-1966 „Śmiałym” w rejsie dookoła Ameryki Południowej. Wcześniej, w 1963 roku, Kowalski odbył samotny rejs bałtycki ze Świnoujścia do Gdyni na jachcie „Sawa” – pierwszy w powojennej historii Polski. W 1989 roku kupił kuter, który przebudował na jacht „Radwan”. Żeglował nim m.in. po Morzu Śródziemnym.
Podczas rejsu „Śmiałym” Bolesław K. Kowalski zetknął się w Chile z międzynarodową organizacją „La Hermandad de la Costa”, której polskiego oddziału – Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich – był współzałożycielem i wieloletnim kapitanem.
Bolesław K. Kowalski zaangażowany był również w działalność klubową i związkową – był członkiem prezydium Sekcji Żeglarstwa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Akademickiego Związku Sportowego, Koła Seniorów PZŻ, przewodniczył Komisji Historii Żeglarstwa PZŻ i komitetowi budowy jachtu „Dar Warszawy.
Swoje rejsy opisywał w książkach i artykułach. Współtworzył „Żeglarskie Vademecum” oraz napisał książki „Wyprawa Koral” i „Wyprawa Śmiałym”. Pracował w centralach handlu zagranicznego, był również tłumaczem dialogów filmowych. Nagrodzony m.in. medalem „Za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego” w 1999 roku i Międzynarodową Nagrodą Conrady – Indywidualności Morskie w 2003 roku.
Bolesław K. Kowalski zmarł 2 września 2015 roku w Warszawie.