< Powrót
29
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Eugeniusza Moczydłowskiego
Eugeniusz Moczydłowski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Eugeniusz Moczydłowski

Jest najbardziej znanym biologiem wśród żeglarzy, który od lat z sukcesami łączy żeglarstwo z pracą naukową. Eugeniusz Moczydłowski upodobał sobie szczególnie pływanie po chłodniejszych wodach na swoim jachcie „Magnus Zaremba”.

Eugeniusz Moczydłowski urodził się  8 września 1949 w Czyżewie. Żeglować zaczął w wieku 15 lat w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Warszawie. Niedługo później, w 1966 roku, po raz pierwszy wypłynął na Zatokę Gdańską na jednej z szalup Czerwone Żagle. Wraz z rozpoczęciem studiów na wydziale hydrologii i meteorologii technicznej na Politechnice Warszawskiej związał się z Warszawskim Yacht Clubie Związku Studentów Polskich.

W WYC ZSP wziął udział w budowie jachtu „Konstanty Maciejewicz” w latach 1969-1971, na którym w latach 1972-1973 popłynął, m.in. razem z Jerzym Jaszczukiem, w Pierwszej  Studenckiej Wyprawie Oceanicznej Dookoła Ameryki Południowej. Kolejnym rejsem, już po ukończeniu studiów, była wyprawa Do obu Ameryk na jachcie „Gedania” w latach 1975-1976, którym dowodził Dariusz Bogucki.

Eugeniusz Moczydłowski

Eugeniusz Moczydłowski na „Konstantym Maciejewiczu”.

Po powrocie z rejsu Eugeniusz Moczydłowski skupił się na pracy zawodowej – najpierw Zakładzie Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, w ramach której m.in. badał kryl na Oceanie Południowym i kierował grupą IV Wyprawy Antarktycznej PAN na stacji im. Henryka Arctowskiego. W 1983 roku otrzymał tytuł doktora w Instytucie Ekologii PAN i rok później rozpoczął pracę w Zakładzie Biologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, gdzie był zatrudniony do 1994 roku. W tym czasie nie rezygnował z żeglarstwa. W latach 1978-1982 budował jacht „Virco”, na którym rok później odbył rejs przez Atlantyk. Pływał również na „Pogorii”. Pod koniec lat 80. dorabia także przeprowadzając jachty prywatnych armatorów.

Eugeniusz Moczydłowski

Jacht „Magnus Zaremba”, na którym Eugeniusz Moczydłowski prowadzi badania.

Od początku nowego tysiąclecia Eugeniusz Moczydłowski kontynuował badania, koncentrując się na rejonie Spitsbergenu, m.in. na jachtach „Nautilius” i „Roztocze”. W 2009 roku rozpoczął budowę jachtu „Magnus Zaremba”, przeznaczonego do pływania po wodach polarnych, który w 2013 roku pomyślnie przeszedł próby morskie. Od tego czasu biolog pływa na „Magnusie Zaremba”, a za rejs po Morzu Grenlandzkim otrzymał honorowe wyróżnienie nagrody Rejs Roku 2014.

Eugeniusz Moczydłowski jest też autorem książek, m.in. „Pod żaglami i na cumach”, „Pod żaglami do Arktyki i Antarktyki” i „Zimą dookoła Antarktyki”. Jest również członkiem Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich i Bractwa Kaphornowców.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ