< Powrót
13
marca 2014
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Franciszek Bronisław Kuśnierz

Franciszek Bronisław Kuśnierz urodzony 2 lipca 1925 roku w Nowym Sączu – kapitan jachtowy, wieloletni działacz Jacht Klubu Morskiego „Gryf” w Gdyni i Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Franciszek Bronisław Kuśnierz urodził się 2 lipca 1925 roku w Nowym Sączu. Na chrzcie otrzymał imiona Franciszek Bronisław, natomiast w metryce urodzenia Bronisław, stąd korzysta z nich zamiennie. Okres II Wojny Światowej spędził w Krakowie, gdzie był członkiem Armii Krajowej. Jego pierwszy kontakt z żeglarstwem miał miejsce w 1945 roku na obozie na Jeziorze Ostrzyckim, gdzie uczył się pływania na jolkach P7. W tym samym roku przyjechał wraz ze współpracownikami z Krakowa do Gdyni, żeby organizować oddział Polska YMCA (Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), która zajmowała się także żeglarstwem. Po rozwiązaniu tej organizacji, w 1949 roku, Franciszek Bronisław Kuśnierz został członkiem Jacht Klubu Morskiego „Gryf”. Przez szereg lat pełnił on w tym klubie funkcję wicekomandora ds. szkolenia oraz prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne. 15 grudnia 1968 roku wybrany został do Zarządu Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w którym zasiadał przez ponad 20 lat i pełnił między innymi funkcje Przewodniczącego Komisji Szkolenia Stażowego, Przewodniczącego Komisji Turystyki Morskiej i Śródlądowej czy członka Zarządu ds. Wyczynu Morskiego i Rejsów.

Patent Jachtowego Żeglarza Morskiego Franciszek Bronisław Kuśnierz otrzymał 26 października 1948 roku, patent Jachtowego Sternika Morskiego 5 września 1950 roku, a 17 czerwca 1957 roku patent Jachtowego Kapitana Morskiego. W dniach 16 sierpnia – 2 września 1947 na brał udział w zlocie w Sztokholmie jako członek załogi jachtu „Swantewid”, co było jego pierwszym rejsem pełnomorskim. W późniejszym okresie pływał w blisko stu rejsach pełnomorskich, najczęściej na klubowym jachcie „Orion”, biorąc udział w Operacji Żagiel 1974 czy wygrywając Międzynarodowe Regaty Gryfa Pomorskiego w 1967 roku oraz Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski w 1972 roku. W sumie w rejsach pełnomorskich pokonał on 50.837 mil morskich. Przez okres ponad 50 lat brał także udział w regatach na Zatoce Gdańskiej.

Franciszek Bronisław Kuśnierz ukończył finanse na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie i całą zawodową karierę spędził pracując w Puckich Zakładach Mechanicznych (1954-1990). Został on także uhonorowany 14 odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1986 roku.

Bronisław Franciszek Kuśnierz zmarł 10 października 2021 roku.

Zapraszamy do posłuchania opowieści kapitana Kuśnierza o historii jachtu „Orion”, pochodzącego najprawdopodobniej z 1936 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ