< Powrót
27
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Jerzego Wąsowicza
Jerzy Wąsowicz

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Jerzy Wąsowicz

Żeglarstwo uprawia od 60 lat, pływając sportowo, biorąc udział w wyprawach i odbywając dalekomorskie rejsy. Największe z nich Jerzy Wąsowicz odbył na przerobionym na jacht starym kutrze rybackim „Antica”.

Jerzy Wąsowicz urodził się 14 listopada 1944 roku we Włodzimierzu na Wołyniu w rodzinie Kazimiery i Romana, który zginął podczas czystek. Po wojnie z rodziną często zmieniał miejsce zamieszkania – w 1945 roku Gdańsk, następnie w 1955 roku Lublin, po czym w 1968 roku znowu Gdańsk. Żeglować zaczął w 1960 roku w Lublinie w lokalnym klubie Ligi Przyjaciół Żołnierza, później Ligi Obrony Kraju, a od 1968 roku w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku. Pływał zarówno jako sportowiec, startując w klasach 505, Latający Holender i Dragon, jak i na morzu, m.in. na „Generale Zaruskim”.

Od 1972 roku skoncentrował się na żeglarstwie morskim. W tym samym roku wziął udział jako drugi oficer w wyprawie jachtu „Probus” na Islandię, który nagrodzony został II nagrodą Rejs Roku. Później, już jako kapitan jachtowy, pływał głównie z młodzieżą akademicką skupioną wokół Akademickiego Klubu Morskiego, którego był wówczas komandorem.

Jerzy Wąsowicz

Kuter rybacki, który stanie się wyprawowym jachtem „Antica”. Fot. arch. Jerzego Wąsowicza

W 1980 roku Jerzy Wąsowicz kupił stary kuter rybacki, który przebudował na jacht „Antica”. W 1991 roku wypłynął nim w pierwszą wielką wyprawę – sześcioletni rejs dookoła świata, którą zakończył w Gdańsku. W latach 1998-2000 odbył wyprawę do obu Ameryk, podczas której opłynął Przylądek Horn.

Pierwsza dekada nowego tysiąclecia upłynęła Jerzemu Wąsowiczowi na kolejnych rejsach. W latach 2003-2004 płynął wokół północnego Atlantyku śladami Polaków, a w latach 2005-2006 przeprowadził wyprawę „Ekspedycja do korzeni cywilizacji” po Europie i Ameryce, za którą otrzymał III nagrodę Rejs Roku. Ostatni duży rejs – „Gdańską ekspedycję wokół Morza Bałtyckiego” – odbył w 2007 roku. Jerzy Wąsowicz wciąż jednak żegluje – co roku wypływa w trzymiesięczną wyprawę po Bałtyku lub Morzu Północnym. Bierze także udział w zlotach oldtimerów – m.in. Baltic Sail i Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Jerzy Wąsowicz

„Antica” pod żaglami. Fot. arch. Jerzego Wąsowicza

Jerzy Wąsowicz ukończył Technikum Budowlane w Gdańsku i Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Gdańsku. W latach 1969-1983 był instruktorem żeglarstwa, kierownikiem technicznym i komandorem urzędujący Akademickiego Klubu Morskiego. W latach 1983–1989 pracował jako kierownik działu inwestycji w Studenckiej Spółdzielni Pracy Techno-Service, a w latach 1989 – 1991 był prezesem Uprzemysłowionego Przedsiębiorstwa Budowlanego „Prombud”.

Jerzy Wąsowicz

Najważniejsze rejsy Jerzego Wąsowicza.

Za swoje rejsy był kilkukrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant za wyprawę do obu Ameryk, nagrodę Conrada oraz Kolosa. W 2007 roku był pierwszym laureatem Listu Morskiego przyznawanego za sławienie imienia Gdańska w świecie – Jerzy Wąsowicz jest obecnie przewodniczącym kapituły tego wyróżnienia. W 2015 roku otrzymał również nagrodę Pomorskiego Rejsu 50-lecia PoZŻ za rejs jachtu „Antica” dookoła świata w latach 1991-1997.

Swoje rejsy Jerzy Wąsowicz opisał w dwóch książkach – „Antica. Spełnione marzenia” z 2008 roku i „Prawdziwe wyzwanie. Dwa lata, dwa miesiące i dwa dni wokół Ameryki Południowej” z 2011 roku.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ