< Powrót
29
kwietnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Krystian Piotr Hlavaty

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Krystian Piotr Hlavaty

Komandor jednego z najlepszych klubów żeglarskich w Polsce, działacz wielu organizacji i ojciec dwojga świetnych windsurferów. Krystian Piotr Hlavaty to fundament Sopockiego Klubu Żeglarskiego.

Krystian Piotr Hlavaty urodził się 25 października 1950 roku w Gdańsku. W Trójmieście spędził też całe życie i ukończył studia – hydrotechnikę na Politechnice Gdańskiej. Początkowo pracował na Politechnice, a później otworzył własną firmę budowlaną. Aktualnie jest współwłaścicielem fabryki styropianu.

Z żeglarstwem związał się na początku lat 90., kiedy spróbował swoich sił w windsurfingu, a następnie zapisał dzieci – Martę i Pawła – do Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Jako zaangażowany rodzic szybko wszedł do zarządu, a w 1994 roku objął stanowisko komandora klubu, które dzierży do dzisiaj.

Od samego początku Krystian Piotr Hlavaty postawił na szkolenie młodzieży oraz organizację imprez. Oba te zadania udało się zrealizować – SKŻ się kuźnią młodych talentów, a w Sopocie udało się zorganizować regaty rangi międzynarodowej, m.in. mistrzostwa świata w klasach Aloha i Mistral w 1997 roku, mistrzostwa świata w klasie Formuła Windsurfing w 2001 roku i mistrzostwa świata juniorów w klasie Mistral w 2005 roku.

Do silnego wspierania żeglarstwa udało się namówić prezydentów Sopotu – Jana Kozłowskiego i Jacka Karnowskiego – a do sponsorowania firmę Ergo Hestia. Dzięki połączonym wysiłkom w 2003 roku otwarto Centrum Windsurfingu i Żeglarstwa, którego gospodarzem został Sopocki Klub Żeglarski.

Równolegle do pracy w Sopockim Klubie Żeglarskim Krystian Piotr Hlavaty działał w polskich i międzynarodowych organizacjach żeglarskich. Od 2001 do 2017 roku był członkiem zarządu, a w latach 2011-2013 wiceprezesem ds. sportu Polskiego Związku Żeglarskiego. W latach 2006 roku został Wiceprezydentem Międzynarodowego Związku Klasy RS:X, a w latach 2008-2016 był członkiem Komisji Windsurfingu i Kitesurfingu ISAF/World Sailing.

Za swoją działalność Krystian Piotr Hlavaty był nagradzany. W 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Organizatora Żeglarstwa 50-lecia PoZŻ, w 2018 roku Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”, a w 2020 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ