< Powrót
16
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Leon Godlewski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Leon Godlewski

Przygodę z żeglarstwem rozpoczął ambitnie – pomagając Juliuszowi Sieradzkiemu w budowie pierwszej Omegi w okupowanej Warszawie. Po takim doświadczeniu Leon Godlewski nie miał wyjścia, jak tylko związać się z tą pasją na całe życie.

Leon Godlewski urodził się 17 marca 1930 rok w Pruszkowie. Jego rodzicami byli Leon Godlewski i Helena z domu Kudenko – półkrwi Gruzinka, półkrwi Rosjanka. Ojciec był dyrektorem w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie do 1930 roku, a następnie wraz z rodziną przeniósł się na Pomorze, gdzie pracował jako kierownik oddziału Polskiej Agencji Telegraficznej w Gdańsku (1930-1934), a następnie sekretarz generalny Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni (1934 do 1939). Matka skończyła konserwatorium muzyczne w Tbilisi, ale nie pracowała zawodowo do 1946 roku.

Po wybuchu II wojny światowej rodzina Godlewskich musiała opuścić Gdynię i powrócić do Warszawy. W 1942 roku ojciec zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W podobnym okresie jego matka uratowała żydowską sierotę, za co otrzymała odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1941 roku nastoletni Leon Godlewski poznał konstruktora i regatowca Juliusza Sieradzkiego.

Leon Godlewski

Leon Godlewski.
Fot. Tadeusz Lademann

– Julka poznałem w 1941 roku na przystani wioślarskiej w Warszawie – wspomina Leon Godlewski. – Jesienią 1942 roku w szopie przy ul. Wioślarskiej zaczął tworzyć pierwszą Omegę. Budował ją stolarz o nazwisku Fondaliński, który mieszkał niedaleko. Był on po 50-tce, chorował na astmę i nie można go było samego zostawiać, bo miewał ataki. Julek Sieradzki wiedząc, że po aresztowaniu ojca zostaliśmy bez środków do życia, prosił, żebym był obecny przy majstrze na wszelki wypadek. Przy okazji, ponieważ dorośli ludzie bali się łapanek, donosiłem do warsztatu np. gwoździe. Pierwsza Omega była budowana dla Zbyszka Szymańskiego, który był dobrze sytuowany – jego żoną była córka właściciela dużego sklepu z instrumentami muzycznymi na Nowym Świecie. Łódka spuszczona na wodę została w 1943 roku. Druga Omega, którą również zbudował Fondaliński, powstała dla Leona Jensza, który prowadził zakład fryzjerski. Potem niestety skończyła się kariera tej szopy, ponieważ Niemcy nakazali opuścić teren nad Wisłą.

Po wojnie rodzina Godlewskich wróciła na Pomorze i osiadła w Sopocie. Leon w 1946 roku rozpoczął pracę w Biurze Odbudowy Portów, a następnie w Gdańskim Urzędzie Morskim w Gdyni. W 1951 roku rozpoczął naukę w studium wieczorowym na wydziale mechanicznym Politechniki Gdańskiej, którą ukończył w 1955 roku. Również w 1951 roku zaczął pracować w Biurze Projektów Budownictwa Morskiego. W różnych biurach projektowych, m.in. przemysłu ciężkiego Prozamet, był zatrudniony aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Później pracował jeszcze w Niemczech do 1983 roku.

Pierwszy kontakt z żeglarstwem Leon Godlewski miał jeszcze przed wojną, kiedy przychodził ze starszą siostrą Elżbietą, należącą do Yacht Klubu Polski Gdynia, do gdyńskiego basenu jachtowego. Z sąsiedztwa znał też rodzinę Prechitków, a z Tadeuszem – słynnym członkiem Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku – odbył nawet krótki rejs. Po II wojnie światowej początkowo, w latach 1945-1949, należał do Yacht Klubu Polski Gdynia, w którym pływał na samodzielnie odremontowanym jachcie „Presto”. W 1949 roku związał się z Polskim Klubem Morskim w Gdańsku. W latach 1971-1979 był również członkiem klubu PTTK Rejsy Warszawa.

Leon Godlewski

Trimaran „Manu”, na którym pływał Leon Godlewski.
Arch. Leona Godlewskiego

W latach 60. Leon Godlewski ścigał się na jachcie „Ranewid”, zwyciężając m.in. w Regatach o Puchar Przechodni Dowódcy Marynarki Wojennej. 7 maja 1966 roku zdobył patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W 1964 roku został współwłaścicielem prawdopodobnie pierwszego polskiego trimaranu, który nazwał „Manu”. Pływał nim głównie po Bałtyku.

Największą wyprawę Leon Godlewski poprowadził w 1979 roku na „Korsarzu” na trasie Gotlandia – Marienhamm – Sztokholm – Kanał Gotha – Trolhatten – Goteborg – Kilonia. Pięć lat później poprowadził ten sam jacht w Operacji Żagiel w szkockim Greenock. W 1989 roku zbudował turystyczny jacht „Bezik II”, którym początkowo pływał po Adriatyku, a teraz czasami żegluje po Bałtyku.

W dowód uznania wieloletniego szerzenia idei żeglarstwa i promocji sportu Leon Godlewski w 2017 roku otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0