< Powrót
30
lipca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Marka Brągoszewskiego
Marek Brągoszewski
Podczas rejsu jachtem „Hetman”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Marek Brągoszewski

Admirał floty, instruktor ZHP, a przede wszystkim zapalony żeglarz. Marek Brągoszewski najwięcej pływał na dużych żaglowcach: „Pogorii” i „Zawiszy Czarnym”.

Marek Brągoszewski urodził się 6 czerwca 1949 roku w Gdyni. Jego ojciec był oficerem Marynarki Wojennej, który zamieszkał z rodziną w Pruszczu Gdańskim i rozpoczął pracę jako komendant Wojskowej Komisji Rejonowej. W 1967 roku przyszły admirał ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pruszczu Gdańskim i rozpoczął studia na wydziale nawigacji i uzbrojenia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po ich ukończeniu otrzymał w 1971 roku promocję na stopień podporucznika marynarki. Wtedy rozpoczął też karierę w Marynarce Wojennej.

Z początku był dowódcą działu okrętowego artylerii i broni podwodnej na ORP „Groźny”, później przechodził przez kolejne szczeble rozwoju. W latach 1978-1980 ukończył z wyróżnieniem studia II stopnia w Akademii Marynarki Wojennej w Leningradzie. Później pracował w dowództwie 9. Flotylli Obrony Wybrzeża, a w 1991 roku objął stanowisko dowódcy. W 1997 roku został zastępcą szefa sztabu Marynarki Wojennej, a w 2005 roku zastępcą Dowódcy Marynarki Wojennej. W tym samym roku otrzymał awans na admirała floty. 29 lutego 2008 roku został zwolniony do rezerwy.

Wielką pasją Marka Brągoszewskiego jest żeglarstwo. Uczył się pływać jako nastolatek na gdańskich Stogach. Następnie przez wiele lat pływał na jachtach Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, zwłaszcza na przedwojennym „Hetmanie”. Największe rejsy odbył na dużych żaglowcach, m.in. „Pogorii”, „Gedanii”, „Iskrze”, „Darze Młodzieży” i „Zawiszy Czarnym”. Najlepiej wspomina rejsy, które odbył na tym ostatnim żaglowcu – m.in. po amerykańskich Wielkich Jeziorach w 1994 roku i wokół Przylądka Horn w 1999 roku.

Marek Brągoszewski

W 1999 roku podczas opływania przylądka Horn na „Zawiszy Czarnym”.

Związany jest z Jacht Klubem Marynarki Wojennej „Kotwica”, którego jest wieloletnim członkiem, byłym komandorem i komandorem honorowym. Przez 8 lat był prezesem Sail Training Association Poland, armatora żaglowców „Pogoria” i „Gedania”. Jest również instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Jest członkiem Sądu Koleżeńskiego Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W 2018 roku otrzymał Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ