< Powrót
26
listopada 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Marek Marzec

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Marek Marzec

Kapitan żeglugi wielkiej, który zasłynął dowodzeniem żaglowcami. Marek Marzec stał za sterem m.in. „Daru Młodzieży”, „Royal Clippera” i „Oceanii”.

Marek Marzec urodził się 5 września 1940 roku w Jadownikach koło Krakowa. W młodości ciągnęło go do wody, dlatego po maturze w I Liceum Ogólnokształcącym w Opolu kontynuował naukę na nawigacji w Państwowej Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Jak wspomina, do końca życia pamiętał będzie praktyki na „Darze Pomorza”, dzięki którym pokochał żaglowce.

Po ukończeniu szkoły w 1963 roku rozpoczął pracę w Polskiej Żegludze Morskiej, a następnie Polskich Liniach Oceanicznych, przechodząc drogę od starszego marynarza, przez oficera, do kapitana. Był zatrudniony także przez zagranicznych armatorów. Pracował w Wyższej Szkole Morskiej i Akademii Morskiej, pływając na „Darze Młodzieży” początkowo jako oficer i starszy oficer, a później jako kapitan.

W 1986 roku Marek Marzec został kapitanem nowego żaglowca Polskiej Akademii Nauk „Oceania”. Przez 10 lat pływał z polskimi naukowcami po wodach polarnych, zwłaszcza na Spitsbergen. Uczestniczył także w Operacji Żagiel. Równolegle kontynuował edukację. Na Uniwersytecie Gdańskim zdobył tytuł magistra geografii, a następnie uczęszczał na studia doktoranckie na wydziale filologicznym, pisząc rozprawę o wątku polarnym w marynistyce europejskiej.

W 2001 roku został kapitanem „Royal Clippera”, dawnego „Gwarka”, wówczas największego żaglowca na świecie. Pływał także na innych żaglowcach tego armatora – „Star Flyerze” i „Star Clipperze”. Dzięki temu jest polskim kapitanem, który dowodził prawdopodobnie największą liczbą żaglowców.

Marek Marzec jest niestrudzonym popularyzatorem żeglarstwa. Swoje opowieści i wspomnienia publikował m.in. na łamach książki „Falami pisane. Wspomnienia kapitanów” oraz w prasie. Prowadził zajęcia na gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz spotykał się z uczniami szkół z całej Polski. Aktywnie działa też w Stowarzyszeniu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ