< Powrót
29
października 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Przemysław Miarczyński

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Przemysław Miarczyński

Jeden z najwybitniejszych polskich windsurferów i brązowy medalista olimpijski z Londynu. Przemysław Miarczyński jest prawdziwą ikoną sportu żeglarskiego.

Przemysław Miarczyński urodził się 26 sierpnia 1979 roku. Przez całe życie związany jest z Gdańskiem i Sopotem – w tym pierwszym się urodził, mieszkał, uczył i studiował, a w drugim rozpoczął i rozwijał karierę żeglarską.

Przygodę z windsurfingiem rozpoczął w wieku 8 lat za sprawą swojego ojca, Andrzeja, który miał własną deskę. Uczył na niej pływać synów na jeziorze Wysockim. Rok później Przemysław wraz z bratem trafili do Sopockiego Klubu Żeglarskiego, specjalizującego się w windsurfingu. Choć wcześniej trenował też inne sporty, m.in. hokeja i piłkę nożną, wielką pasją zapałał dopiero do żeglarstwa. Szybko przełożyło się to na pierwsze sukcesy, na początek w klasie Raceboard 6,5 i Raceboard 7,5. Już w 1991 roku zajął piąte miejsce na mistrzostwach Polski młodzików na Zalewie Zegrzyńskim.

W 1995 roku Przemysław Miarczyński odniósł pierwszy, olbrzymi sukces międzynarodowy.  Zdobył mistrzostwo świata juniorów w olimpijskiej klasie Mistral na węgierskim Balatonie i trafił do kadry olimpijskiej. Rok później wyczyn ten powtórzył, a w 1997 roku był czwarty. Równolegle zaczął pływać w regatach seniorskich. W 1997 roku zajął jedenaste miejsce w mistrzostwach Europy, w 1998 roku był ósmy, a w 1999 roku szósty w mistrzostwach świata. Wygrał także krajową rywalizację o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku. Zajął w nich ósme miejsce.

W kolejnych latach zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot utrzymywał wysoką formę. W 2001 roku został wicemistrzem Europy i świata, a w 2003 roku mistrzem świata. W tym samym roku był nominowany do nagrody żeglarza roku – Sailor of the Year ISAF. W 2004 roku ponownie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W Atenach zajął piątą lokatę.

Po Atenach Przemysław Miarczyński przesiadł się na nową olimpijską klasę windsurfingową RS:X, na której również odnosił sukcesy, m.in. zdobywając wicemistrzostwo świata w 2007 roku. Niestety start na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku zawodnikowi się nie udał. Jak sam wspomina, połączenie zbyt intensywnych treningów, obciążenia psychicznego oraz niesprzyjających warunków wietrznych spowodowały, że zajął dopiero 16 lokatę.

Po pekińskim doświadczeniu odbudował się i już w 2010 roku ponownie zdobył srebrny medal mistrzostw świata. W tym samym roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. W 2012 roku w czwartych igrzyskach spisał się o wiele lepiej i zdobył swoje najcenniejsze trofeum – brązowy medal olimpijski. Miarczyński przystąpił też do kolejnej kampanii olimpijskiej, ale przegrał rywalizację o kwalifikację z Piotrem Myszką. Po igrzyskach w 2016 roku zakończył karierę zawodniczą, mając w dorobku 14 medali mistrzostw Europy i świata oraz brązowy medal olimpijski.

W 2016 roku Przemysław Miarczyński został trenerem seniorskiej kadry mężczyzn w klasie RS:X. Równolegle wciąż ściga się amatorsko – w 2018 zajął czwarte miejsce w Formule Windsurfing na mistrzostwach świata w windsurfingu, a 2020 roku został wicemistrzem świata w klasie Open Foil.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ