< Powrót
25
września 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Stanisław Sawko

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Stanisław Sawko

Jest świetnym żaglomistrzem i wybitnym regatowcem, który ściga się w różnych klasach od ponad pół wieku. Stanisław Sawko to także przedsiębiorca, który wyspecjalizował się w produkcji żagli.

Stanisław Sawko urodził się 10 stycznia 1950 roku, a żeglować zaczął w 1965 roku w sekcji żeglarskiej Klubu Sportowego Stal Nysa – obecnym Klubie Żeglarskim Nysa. Zaczynał do Cadeta, na którym już w pierwszym sezonie odnosił sukcesy, zwyciężając w Spartakiadzie Powiatowej i zajmując II miejsce w Błękitnej Wstędze Turawy. Rok później był trzeci w Spartakiadzie Wojewódzkiej i mistrzostwach Okręgu. Zaczął starty na regatach ogólnopolskich. W 1967 roku Stanisław Sawko przesiadł się na klasę Hornet i już rok później zdobył złoto na mistrzostwach Okręgu, a brąz na mistrzostwach Polski, dzięki czemu dostał się do kadry Polski juniorów.

W 1970 roku rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, a karierę żeglarską kontynuował w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku. W 1971 roku zdobył mistrzostwo Polski w klasie Hornet, m.in. za sprawą samodzielnie uszytych żagli. Następnie przesiadł się na klasę Flying Dutchman (Latający Holender). W 1984 roku miał nawet szanse na wyjazd na igrzyska olimpijskie – niestety Polska zbojkotowała tę rozgrywaną w Los Angeles imprezę. W 1986 roku żeglarz zakończył karierę.

Stanisław Sawko nie zrezygnował jednak z pływania. W 1990 roku za namową Romana Paszke został członkiem teamu regatowego Gemini jako sternik i taktyk. W tym teamie, z którym zwyciężył m.in. w regatach Kieler Woche, pływał pięć lat. Następnie, w latach 1996-2001, ścigał się w klasie Micro. Trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata – w 1997, 1999 i 2001 roku. Żeglarz pływał również w morskich żeglarskich mistrzostwach Polski, a w ostatnich latach także w Old Boys Regatta w Złotej Górze koło Kartuz, w których zajmował miejsca na podium.

W 1986 roku, kiedy Stanisław Sawko zakończył pływanie w klasie Latający Holender, założył firmę żaglomistrzowską Sawko Sails, która przemianowana została w 1991 roku na Ocean Sails. Początkowo siedziba firmy mieściła się w Gdańsku, ale w 2002 roku została przeniesiona do Kamienicy Królewskiej. Żeglarz, wraz z żoną Violettą, prowadzi ją do dzisiaj.

Stanisław Sawko jest obecnie członkiem Uczniowskiego Klubu Sportowego Wiking Kamienica Królewska.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ