< Powrót
11
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. T. Siwca
Tadeusz Siwiec

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Tadeusz Siwiec

Był wybitnym regatowcem, ale jego osiągnięcia były znacznie większe. Tadeusz Siwiec szkolił również żeglarzy i aktywnie działał w żeglarskiej społeczności.

Tadeusz Siwiec urodził się w 1928 roku w Karmanowicach koło Nałęczowa. Żeglarstwo zaczął uprawiać od razu po II wojnie światowej w Centralnym Ośrodku Wodnym Ligi Morskiej w Giżycku. Na morze wypłynął w 1947 roku na ORP Iskra po wstąpieniu do Marynarki Wojennej, z którą związał się zawodowo – w 1951 roku ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, a osiągnął w niej stopień komandora.

W Marynarce Wojennej szybko zaangażował się w żeglarstwo morskie, a od 1958 roku zaczął pływać w Jacht Klubie Morskim Kotwica w Gdyni (obecnie Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica). Szybko dał się poznać jako doskonały regatowiec, który na swoim koncie zapisał m.in. trzy Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski i aż dziewięciokrotnie był zwycięzcą Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Tadeusz Siwiec nie pływał jednak tylko po Bałtyku. W 1968 roku kierował jachtem „Komodor” w regatach Bermudy – Travemünde – pierwszym oceanicznym rejsie JKM „Kotwica”. w Gdyni. Z kolei w 1979 roku wystartował na „Nauticusie” w Admiral’s Cup. Dzięki temu uchodzi za jednego z najlepszych regatowców w historii „Kotwicy”. Jako żeglarz prowadził przeszło 50 rejsów pełnomorskich i przepłynął łącznie 65 935 Mm.

Tadeusz Siwiec dał się poznać również jako świetny organizator. Był współtwórcą i sekretarzem w utworzonym 25 stycznia 1958 roku Jacht Klubie Morskim „Kotwica” w Gdyni i jego komandorem w latach 1982-1988, a w 1976 roku współtwórcą również jego sekcji w Świnoujściu. 9 stycznia 1993 roku z inspiracji Tadeusza Siwca reaktywowano Yacht Klub Polski Szczecin, którego został pierwszym komandorem. Przez wiele lat był też nauczycielem żeglarstwa i członkiem komisji egzaminacyjnych, członkiem Okręgowej Komisji Żeglarstwa Morskiego w Szczecinie i organizatorem wielu regat, w tym Mistrzostw Okręgu Szczecińskiego.

Za swoje osiągnięcia Tadeusz Siwiec był wielokrotnie nagradzany. W 1968 roku został laureatem nagrody Conrada, przyznawanej przez Gdański Okręgowy Związek Żeglarski, za udział w regatach Bermudy – Travemünde, otrzymał również wyróżnienie nagrody „Rejs Roku” za zwycięstwo w regatach Operacji Żagiel 1978 na jachcie „Tornado”. Posiadał też m.in. odznaki Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego przyznaną w 1963 roku, Zasłużonego Pracownika Morza w 1982 roku i Honorowego Członka Polskiego Związku Żeglarskiego w 1997 roku.

Zmarł po ciężkiej chorobie 4 stycznia 2017 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ