< Powrót
29
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Tomasz Chamera

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Tomasz Chamera

Sportowiec, trener, nauczyciel akademicki i działacz żeglarski. Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent federacji World Sailing, niemal całe życie związany jest z żeglarstwem.

Tomasz Chamera urodził się w Gdyni 5 marca 1971 roku. W wieku siedmiu lat w Miejskim Klubie Żeglarskim Arka Gdynia rozpoczął karierę żeglarską w klasie Optimist, w której pływał do 1984 roku. Następnie przesiadł się na dwuosobową klasę Cadet, ścigając się w polskich i międzynarodowych imprezach przez dwa sezony. Ukoronowaniem zawodniczej kariery była olimpijska klasa 470. W niej też odniósł jeden z największych sukcesów – w 1989 roku został mistrzem Polski juniorów.

W 1992 roku, podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i po zakończeniu kariery zawodniczej, został trenerem Cadeta w Yacht Klubie „Stal” Gdynia. Przez osiem lat pracy jego zawodnicy odnieśli wiele sukcesów, a załoga Piotr Tarnacki – Jakub Łuczyński zdobyła mistrzostwo Polski i zajęła siódme miejsce w mistrzostwach świata. Podczas pracy w YK Stal Gdynia był także zaangażowany w organizację mistrzostw świata w klasie Micro. Ponadto Tomasz Chamera odbywał staże w Holenderskim Związku Żeglarskim, we francuskiej Ecole Nationale de Voile, a także staż z zakresu zarządzania w sporcie na University California of San Diego. Równocześnie Tomasz Chamera rozwijał się także jako sędzia – jest sędzią regatowym PZŻ, sędzią międzynarodowym oraz instruktorem ISAF w zakresie organizacji i prowadzenia regat.

Od 2001 roku Tomasz Chamera związany jest z Polskim Związkiem Żeglarskim. Pracował jako trener kadry olimpijskiej i kierownik reprezentacji Polski, dyrektor sportowy, a w latach 2014-2017 był także wiceprezesem PZŻ ds. sportu. Uczestniczył w organizacji kampanii olimpijskich do igrzysk w Atenach w 2004 roku, Pekinie w 2008 roku, Londynie w 2012 roku i Rio w 2016 roku. W 2017 roku został wybrany prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Cztery lata później został ponownie wybrany na to stanowisko. Podczas pracy w PZŻ odpowiadał m.in. za organizację imprez sportowych, w tym regat Volvo Gdynia Sailing Days.

Równocześnie Tomasz Chamera działa w międzynarodowych organizacjach żeglarskich. Od 2004 roku pracuje w komisjach International Sailing Federation (dzisiejsza World Sailing), a w 2008 roku został członkiem Rady World Sailing. W 2020 roku został wybrany wiceprezydentem World Sailing. Tomasz Chamera jest także aktywny w Europejskiej Federacji Żeglarskiej (EUROSAF) – w latach 2015-2017 był jej wiceprezydentem, a od 2017 roku jest jej drugim wiceprezydentem.

Tomasz Chamera w 1994 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, na której rok później rozpoczął pracę – w Zakładzie Żeglarstwa i Obozownictwa, którego obecnie jest kierownikiem. W 2004 roku uzyskał tytuł doktora. Ukończył także studia podyplomowe dla menedżerów sportu oraz z zakresu psychologii sportowej.

Aktywność Tomasza Chamery nie ograniczają się tylko do żeglarstwa. W latach 2009-2015 był w zespole doradczym przy Ministerstwie Sportu i Turystyki, od 2017 roku jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 2020 roku członkiem rady nadzorczej piłkarskiego klubu Arka Gdynia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ