< Powrót
28
grudnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Carlo Borlenghi
Barcolana najsłynniejsze regaty

Słynne regaty: Barcolana

Co roku w październiku na Zatoce Triesteńskiej odbywają się największe regaty na świecie. Włoska Barcolana gromadzi prawie 2700 jachtów i ponad 25 000 żeglarzy.

Historia imprezy rozpoczęła się w 1969 roku, kiedy Società Velica di Barcola e Grignano (Jacht Klub Barcola i Grignano) zorganizował regaty zakończenia sezonu z udziałem 51 jachtów. Przez pierwsze lata miały one lokalny charakter, ale już w latach 80. zaczęli startować w nich zawodnicy zagraniczni.

Kolejny impuls przyniósł początek XXI wieku, kiedy w Barcolanie zaczęli startować już nie tylko amatorzy, ale też uczestnicy najważniejszych światowych imprez – regat Sydney-Hobart czy Pucharu Ameryki. Równolegle regaty stały się lokalnym świętem żeglarstwa przyciągającym do Triestu setki tysięcy turystów. W 2017 roku w regatach wzięło udział 25 000 żeglarzy i 2101 jednostek, a w tym roku do jubileuszowej 50. edycji zawodów zgłosiło się aż 2696 jachtów.

Barcolana

Fot. Luca Butto

Oprócz liczby startujących zmieniła się też forma Barcolany. Nie są to już jednodniowe regaty, ale wielka, żeglarska impreza trwająca 10 dni. W tym roku składało się na nią ponad trzysta pięćdziesiąt różnych wydarzeń – m.in. sportowych, edukacyjnych i kulturalnych. Jednym z nich są Barcolana Young, czyli dwudniowe regaty Optimistów.

Zwieńczeniem imprezy jest zaś wyścig dla jachtów morskich, które startują w jednej z szesnastu kategorii, zależnej od wielkości jednostki. Osobno klasyfikowane będą jednostki rekreacyjne. Trasa jest krótka i biegnie w pobliżu Triestu, a czas jej pokonania zależy w dużej mierze od pogody. W 2012 roku z powodu braku wiatru zwycięzcy – jachtowi „Isimit Europa 2” – zajęło to 3 godziny i 59 minut, a w tym roku sprzyjająca aura dała zwycięstwo „Spirit of Portopiccolo” już po 57 minutach.

Wyścig kończący Barcolana odbywa się co roku w drugą niedzielę października. W 2019 roku przypadać będzie 13 października.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ