< Powrót
13
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Bengt Nyman
Gotland Runt
Gotland Runt - ÅF Offshore Race w 2017 roku.

Słynne regaty: Gotland Runt

To jedne z najstarszych regat na Bałtyku. Polacy startują w nich od przedwojnia. Gotland Runt, to także wielka żeglarska impreza.

Pierwsze regaty pomiędzy Sandhamn a wyspą Gotlandią – Wyścig Visby (Visbyseglingen) – były organizowane już w latach 20. XX wieku przez Królewski Szwedzki Yacht Klub (Kungliga Svenska Segelsällskapet). Początkowo miały zasięg lokalny, a jej uczestnicy nie okrążali Gotlandii. Dopiero w 1937 roku po raz pierwszy odbyły się regaty Gotland Runt – czyli w wolnym tłumaczeniu Pętla Gotlandii.

7 lipca 1937 roku z Visby wypłynęło 47 jachtów z dziesięciu państw. Wśród nich aż sześć jachtów polskich – „Bożenna”, „Goplana”, „Rusałka”, „Admirał”, „Hetman” i „Wojewoda Pomorski” – dzięki czemu byliśmy trzecią najliczniejszą nacją, ustępując tylko Niemcom i Szwedom. Tak duża liczba naszych jednostek sprawiła, że polscy żeglarze już rejs z Gdyni do Visby wykorzystali do ścigania się – najszybciej liczącą 200 Mm trasę pokonał „Hetman”.

Same regaty Gotland Runt przyniosły Polakom sukces – dowodzona przez Ludwika Lichodziejewskiego (dowódcę ORP Kujawiak i ORP Błyskawica podczas II wojny światowej) „Goplana” zajęła drugie miejsce w swojej klasie.

Gotland Runt - ÅF Offshore Race

Start regat w Sztokholmie.
Fot. Holger.Ellgaard/wikipedia/CC BY-SA 3.0

W pierwszych edycjach uczestnicy rozpoczynali rywalizację w Visby. W 1963 roku start i metę umiejscowiono w Sandhamn, osadzie położonej na wyspie w Archipelagu Sztokholmskim. A w 2011 roku przeniesiono start do Sztokholmu, zaś nazwę imprezy zmieniono na ÅF Offshore Race. Podstawowe założenie wyścigu pozostaje jednak niezmienne – konieczne jest opłynięcie Gotlandii.

Gotland Runt – ÅF Offshore Race to obecnie jedna z największych imprez żeglarskich na Bałtyku. W 2018 roku w regatach wzięło udział 248 jachtów, które musiały pokonać 350 Mm. Główny wyścig dookoła Gotlandii nie jest jednak jedyną atrakcją – poprzedza go wyścig na akwenie w centrum Sztokholmu oraz regaty dla najmłodszych żeglarzy w klasach Optimist i Hansa. W zawodach współcześnie też startują polscy żeglarze, nierzadko z sukcesami. W 1996 roku „Hadar” dowodzony przez Mariana Kulę z JKMW „Kotwica” zajął w nich drugie miejsce w grupie IMS 2.

Tegoroczna edycja ÅF Offshore Race odbędzie się w dniach 27 czerwca – 3 lipca. Do tej pory zarejestrowało się 58 łódek, w tym jedna polska – „Quanta” Andrzeja Zielińskiego. Czasu na zgłoszenia jest jednak jeszcze dużo – termin upływa dopiero 1 czerwca.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0