< Powrót
4
grudnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Elena Giolai/Fraglia Vela Riva
Lake Garda Meeting Optimist

Słynne regaty: Lake Garda Meeting Optimist

To największe regaty jednej klasy na świecie – rokrocznie startuje w nich ponad tysiąc zawodników. W Lake Garda Meeting Optimist nie brakuje też nigdy Polaków, którzy na Gardzie potrafią odnieść sukces.

Lake Garda Meeting Optimist, organizowane przez włoski klub Fraglia Vela Riva, od 2012 roku wpisane są do Księgi Rekordów Guinnesa jako najliczniejsze regaty jednej klasy na świecie – wystartowało wówczas 1055 Optimistów. I choć oficjalnie rekord ten nie został pobity, nieoficjalnie tegoroczna edycja była jeszcze większa – popłynęło w niej aż 1347 młodych żeglarzy.

– Lake Garda Meeting Optimist to bardzo fajna impreza i wydaje się, że z roku na rok jest coraz lepsza – tłumaczy Karol Jączkowski, trener Optimistów z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. – Organizatorom udaje się sprawnie zorganizować regaty dla ponad tysiąca zawodników. Choć trzeba zauważyć, że pomaga im natura, bo dzięki ukształtowaniu terenu – położenie jeziora Garda między górami – zawsze jest tam ten sam kierunek wiatru. Sprawnie wygląda też praca komisji regatowej. Radzą sobie również z liczbą Optimistów – w pobliżu jest kilka miast, w których łódki się rozkładają.

Lake Garda Meeting Optimist

W organizowanych od 1982 roku włoskich regatach od wielu lat startują Polacy. I mimo olbrzymiej liczby zawodników z całego świata, nasi reprezentanci potrafią na Gardzie odnieść sukces. W 2001 roku pierwsze miejsce zajął Patryk Piasecki (Baza Mrągowo), a trzy lata później Kacper Ziemiński (wówczas Chojnicki Klub Żeglarski, później SEJK Pogoń Szczecin) – późniejsi uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku w klasie 470. Z kolei w 2017 roku trzeci był Patryk Chełkowski (MBSW/UKŻR Giżycko).

– Te regaty są pozytywnym, międzynarodowym sprawdzianem – dodaje Karol Jączkowski. – Dzieci się integrują, rywalizują z całym światem. A najlepszym dowodem na to, że imprezy na Gardzie mają wysoką renomę jest fakt, że w 2020 roku odbędą się tam mistrzostwa świata klasy Optimist.

Lake Garda Meeting Optimist

Lake Garda Meeting Optimist wyróżnia nie tylko liczba zawodników, ale również to, że ich data jest zmienna. Wszystko dlatego, że odbywają się zawsze podczas Świąt Wielkanocnych, które są ruchome i przypadają między 22 marca a 25 kwietnia. W 2019 roku impreza przeprowadzona zostanie w dniach 18-21 kwietnia.

Choć to największe regaty jednej klasy na świecie, liczba potencjalnych uczestników nie jest nieograniczona. W 2019 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w grupie kadetów (odpowiadającej polskiej grupie B) może się ścigać maksymalnie 500 Optimiściarzy, a w grupie juniorów (grupa A) 1000. Od 2015 roku w ramach regat organizowany jest także jednodniowy Puchar Narodów (Meeting Country Club), na który każdy z krajów wyznacza tylko jednego reprezentanta.

Strona organizatora

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ