
Słynny „Polonez” czeka na wodowanie
Czy we wrześniu odbędzie się wodowanie jachtu „Polonez”, na którym kpt. Krzysztof Baranowski opłynął świat w latach 1972-1973? Na razie trwa remont legendarnej jednostki. Daty jego zakończenia nie znamy.
– Wodowanie „Poloneza” zaplanowano na 4 lipca – mówi nam kpt. Krzysztof Baranowski. – Niestety, remont się przedłuża i może zakończy się we wrześniu. A teraz jacht stoi w hali Yacht Klubu Polskiego nad jeziorem Dąbskim w Szczecinie. Szkutnicy wciąż pracują nad zabudową wnętrza, a pod koniec lipca mają wejść elektrycy. Trudno powiedzieć, jak dużo czasu zajmą im prace przy instalacji. Właściciel „Poloneza” ma plany żeglarskie od połowy kwietnia, ale nie wiadomo czy ich nie zmieni.
Kim jest ów właściciel wciąż nie wiadomo. Kpt. Filip Gruszczyński koordynujący prace przy remoncie jachtu nie ujawnia jego tożsamości.
– Na razie o tym nie rozmawiamy – mówi ktp. Gruszczyński. – A co do jachtu, to remont trwa, siedmioosobowa ekipa właśnie jest na dziobie i robi swoje. Nie wyznaczamy sztywnego terminu zakończenia robót. Mam nadzieję, że będzie to jeszcze w tym roku.
„Polonez” powstał w 1971 roku w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, według projektu Edwarda Hoffmana, Czesława Gogołkiewicza oraz Kazimierza „Kuby” Jaworskiego (który z sukcesami wystartował w OSTAR w 1976 i 1980 roku) i przy wielkim wsparciu dyrektora Edwarda Bąka. 17 czerwca 1972 roku Krzysztof Baranowski wystartował w transatlantyckich regatach, w których dopłynął do mety jako dwunasty. Nie był to koniec jego rejsu – po zaledwie trzech tygodniach żeglarz wypłynął z Newport w dalszą wyprawę, tym razem wokółziemską.
W 1973 roku, po zakończeniu rejsu, „Polonez”, przekazany został Jacht Klubowi Akademickiemu Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, gdzie przez kilkanaście lat służył do szkolenia studentów. W 1987 roku został sprzedany, ale nie miał szczęścia do właścicieli i przez ponad 20 lat nie zszedł na wodę. Na początku XXI wieku trafił w nowe ręce i po trwającej ponad trzy lata przebudowie, w 2008 roku ponownie podniesiono na nim banderę. Z początku jacht służył edukacji morskiej, a w latach 2014-2016 młodzież pływała na nim w ramach akcji „Polonez na wodzie”, biorąc udział w rejsach turystycznych, regatach i zlotach żaglowców. W 2017 r. ówczesny armator zdecydował o sprzedaży jachtu.