< Powrót
13
października 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Friedrich Magnussen/Stadtarchiv Kiel
Optimist
Regaty Optimistów podczas Kieler Woche w 1977 roku.

Słyszeliście… jak powstała klasa Optimist?

W 1947 roku Clifford McKay i Clark Mills postanowili stworzyć łódkę dla młodzieży z amerykańskiego miasteczka Clearwater. W efekcie powstał Optimist – jedna z najpopularniejszych żeglarskich klas na świecie. Jak to się wszystko zaczęło?

Pomysłodawcą stworzenia nowej łódki dla dzieci był Clifford McKay, emerytowany wojskowy i członek Rotary Clubu z Clearwater na Florydzie. Inspiracje miał dwie: zafascynowanie jego syna Clifforda McKay’a Jr. żeglarstwem oraz popularne w USA dziecięce wyścigi samodzielnie budowanych samochodów, tzw. soapboxów (pol. mydelniczek, wielkością zbliżonych do gokartów, ale bez silnika) i związany z nimi system sponsoringu ze strony lokalnych handlowców. McKay uznał, że jacht stwarza znacznie większe możliwości niż samochody oraz daje mnóstwo radości.

15 sierpnia 1947 roku Clifford McKay zgłosił się z pomysłem do lokalnej organizacji Optimist Club, a dzień później zadzwonił do Clarka Millsa, lokalnego konstruktora i szkutnika. Postawił mu niełatwe warunki – łódka ma kosztować nie więcej niż 50$ i być łatwa w budowie, tworzywem ma być sklejka, a za żagiel ma służyć choćby prześcieradło. Już 7 września na kolejne spotkanie Optimist Clubu prototyp był gotowy i wzbudził wielkie zainteresowanie. Nową konstrukcję przetestował Clifford McKay Jr., którego można uznać za pierwszego Optimiściarza.

Cliffordowi McKay’owi szybko udało się wciągnąć do współpracy lokalne szkoły i przedsiębiorców, które utworzyły komitet wspierający chłopców, którzy chcieliby samodzielnie wykonać łódkę – już wówczas nazywaną Optimistem. 16 listopada tego samego roku w Clearwater przeprowadzono pierwsze regaty, w których wystartowało osiem łódek. Pół roku później komitet włączył do działań także dziewczyny.

Początkowo Optimisty były popularne głównie na Florydzie, ale w 1954 roku Duńczyk Axel Damgaard zmodyfikował projekt i zaczął go promować w Europie. Dopiero wówczas klasa Optimist wypłynęła na szerokie wody, zyskując międzynarodową sławę. W 1962 roku doczekała się pierwszych mistrzostw świata. Do dzisiaj zbudowano ponad pół miliona Optimistów. Niestety cena to już nie 50 dolarów, zwłaszcza dzisiejszych… W Polsce można kupić łódkę w przedziale 4-16 tysięcy złotych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0