Słyszeliście o… najstarszych jachtach morskich w Polsce?
110 urodziny obchodzi w tym roku „Nadir”. Jednostka należąca do Jacht Klubu AZS Szczecin jest najstarszym, ale nie jedynym długowiecznym jubilatem wciąż pływającym pod polską banderą.
O początkach „Nadira” wiadomo tylko, że powstał w 1906 roku. Przyjmuje się, że zbudowany został w Szwecji – niestety dokumenty, które mogłyby to potwierdzić zaginęły. Historia jachtu zaczyna się w 1946 roku, kiedy znaleziony on został w jeziorze Dąbie i podniesiony przez Państwową Szkołę Morską w Szczecinie.
Staraniem dyrektora uczelni, Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, jednostka w 1949 roku przekazana została Jacht Klubowi Akademickiego Związku Sportowego Szczecin, który użytkuje ją do dzisiaj. Wcześniej pływał jako „Ewa”, „Aurora”, „Biały słoń” i „Przodownik”. Z latami zmieniały się nie tylko jego imiona, ale również konstrukcja – m.in. podniesiono burty i wykonano nową nadbudówkę. Obecnie trwa remont „Nadira”, by przywrócić jego oryginalny wygląd.
Okrągłe, 80 urodziny obchodzą w 2016 roku dwie inne zasłużone jednostki. Pierwszą z nich jest „Hetman”, zbudowany w 1936 roku w stoczni Abeking & Rasmussen dla Oficerskiego Yacht Klubu. Jacht ten bez większych zniszczeń przetrwał wojnę, a po kilku latach pływania dla Yacht Klubu Polski Szczecin przeszedł do służby w Morskim Ośrodku Sportów Wodnych Marynarki Wojennej w Gdyni.
„Orion” od 1946 roku służy żeglarzom z Jacht Klubu Morskiego „Gryf” Gdynia. Jednostka typu Rasmussen powstała najpewniej w 1936 roku dla niemieckiego właściciela. Po wojnie jacht znaleziony został w gdyńskim basenie jachtowym, z uszkodzeniami po ostrzale z karabinu i przekazany „Gryfowi”, który go wyremontował i użytkuje do dziś.
Z przedwojennych polskich jachtów wciąż żeglują m.in. „Korsarz” z 1934 roku, „Halibut” i „Szkwał” z 1938 roku oraz „Radogost” z 1939 roku – najpewniej najstarszy użytkowany Konik Morski.