< Powrót
9
lutego 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Urugwajski Komitet Olimpijski
Félix Sienra
Félix Sienra (w środku) otrzymujący nagrodę od Urugwajskiego Komitetu Olimpijskiego.

Słyszeliście o… najstarszym żeglarzu-olimpijczyku?

Miał 107 lat, był najstarszym olimpijczykiem w historii i żeglarzem, który pływał przez ponad 80 lat! 30 stycznia 2023 roku zmarł Urugwajczyk Félix Sienra.

Félix Fructuoso Sienra Castellanos urodził się 21 stycznia 1916 roku w Montevideo, stolicy Urugwaju. Jako nastolatek wstąpił do tamtejszego Yacht Club Uruguayo, w którym zaczął żeglować. Z klubem związany był przez całe życie, a dwukrotnie – w latach 1973-1975 i 2003-2006 – był jego komandorem. O jego historii napisał też dwie książki: „Bajo la Cruz del Sur” (pol. „Pod Krzyżem Południa”) i „100 años del Yacht Club Uruguayo” (pol. „100 lat Yacht Klubu Urugwaj”).

W 1936 roku miał szanse na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w jednoosobowej monotypowej klasie O-Jolle, ale urugwajska federacja wybrała jego konkurenta, który miał łódkę z Francji z nowoczesnym żaglem. Z powodu wybuchu wojny na kolejną szansę na występ na igrzyskach musiał poczekać 8 lat.

W 1948 roku w Londynie wystartował w jednoosobowej klasie Firefly. Choć pierwszy wyścig zakończył dopiero na trzynastym miejscu, w kolejnych zawsze był w pierwszej dziesiątce. Kilkukrotnie był też lepszy od samego Paula Elvstrøma, który w Londynie zdobył pierwszy z czterech złotych medali olimpijskich. Ostatecznie Félix Sienra w igrzyskach zajął świetne 6 miejsce. Do dzisiaj jest to najlepszy olimpijski wynik urugwajskiego żeglarza w historii.

Podczas igrzysk Sienra poznał m.in. syna króla Hiszpanii – Don Juana de Borbona – z którym założył się, że w wyścigach pokona faworytów. Wygrał hiszpański koniak i 100 dolarów. Na igrzyska Urugwajczyk wrócił w 1988 roku, tym razem w charakterze kierownika ekipy. Był także wiceprezesem Urugwajskiego Komitetu Olimpijskiego.

Félix Sienra był zaangażowany nie tylko w sport regatowy. Należał do międzynarodowego bractwa żeglarzy Hermandad de la Costa oraz pływał w rejsach rekreacyjnych. Ostatni raz żeglował w wieku stu lat – wybrał się wówczas w kilkudniowy rejs. Jaki miał sposób na zachowanie dobrej formy w takim wieku? Dobrą dietę, uregulowany tryb życia i aktywność fizyczną.

– Mam trenera, z którym kilka razy w tygodniu wykonuję ćwiczenia siłowe i rozciągające – zdradzał Félix Sienra kilka tygodni temu na łamach “Die Welt”. – Poza tym sporo spaceruję z moją żoną. Ruchu potrzebuję jak tlenu.

21 stycznia Urugwajczyk świętował swoje 107 urodziny w macierzystym klubie. Został wtedy najstarszym olimpijczykiem w historii. Podczas uroczystości nie zabrakło tortu, na którym był oczywiście jacht. Dziewięć dni później, 30 stycznia, Félix Sienra zmarł we śnie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ