< Powrót
6
stycznia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Reale Società Canottieri Bucintoro

Słyszeliście o… regatach Trzech Magów?

W Polsce od kilku lat na popularności zyskują orszaki Trzech Króli, ale w Wenecji od 39 lat w, przypadające dzisiaj, Święto Objawienia Pańskiego (zwane Trzema Królami) odbywają się regaty Trzech Magów, w których ścigają się najbardziej doświadczeni gondolierzy.

Zawody organizowane są przez najstarszy wioślarski klub w Wenecji, Reale Società Canottieri Bucintoro, który został założony w 1882 roku. Choć regaty mają przypominać magów, którzy przybyli do nowonarodzonego Jezusa, to bierze w nim udział pięciu gondolierów przebranych za… czarownice.

Zawodnicy wybierani są spośród najbardziej doświadczonych gondolierów i muszą mieć co najmniej 65 lat. Ścigają się oni po Canale Grande na trasie pomiędzy przystanią Traghetto di San Tomà a mostem Rialto. Metę wyznacza, powieszona na tym zabytkowym moście, wielka, różowa pończocha. Zawody odbywają się na klasycznych weneckich łodziach wiosłowych, nazywanych mascareta.

Karnawałowy nastrój udziela się nie tylko zawodnikom – w różne stroje przebierają się również członkowie Rady Miasta, mieszkańcy i turyści. Z kolei w ślad za gondolami podążają inne łodzie w barwnej paradzie. Tradycyjnie też na uczestników i widzów imprezy czekają gorące napoje.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ